Home  |  Konuşmalar   |  Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Kolları’nın Kongresi’nde POGO Kadın Hareketi Genel Sekreteri ve AKEL milletvekili Skevi Kukuma tarafından yapılan selamlama konuşması

Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Kolları’nın Kongresi’nde POGO Kadın Hareketi Genel Sekreteri ve AKEL milletvekili Skevi Kukuma tarafından yapılan selamlama konuşması

 

Sevgili dostlar,

POGO Kadın Hareketi adına, Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Kolları’nın kadrolarına en içten dostluk ve kardeşlik selamlarımızı getiriyorum. Kıbrıs’ımızın ve halkımızın bağımsızlığından, özgürlüğünden ve yeniden birleşmesinden yana ortak faaliyetlerimizi sürdürmekte ve daha da güçlendirmekte kararlı olduğumuzu dile getiriyorum.

Kıbrıs halkının trajedisini, biz, Kıbrıslı kadınlar en ağır biçimde yaşadık. Emperyalizmin organize ettiği ve milliyetçiliğin döktüğü kanlarda kaybettiği eşinin, çocuklarının ardından Kıbrıslı kadın gözyaşları döktü. Yerinden koparıldı ve ailesinin yükünü üstlendi. Bazı kadınlar hala kayıp yakınlarının akıbetini öğrenmek için bekliyorlar. Bundan dolayı emperyalizme, taksime, yabancı işgale, milliyetçiliğe ve şovenizme karşı mücadelede biz kadınlara ve ülkemizin ilerici kadın örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Bundan dolayı Kıbrıs sorununa barışçıl, adil ve üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunması için mücadele etmeliyiz. BM kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin olacağı, uluslararası hukuk ve BM kararları temelinde tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası kimliği olacak iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne ulaşmak için mücadele etmeliyiz.

 

Değerli ortak mücadele arkadaşlarım,

İki toplum arasındaki müzakereler süreci, ne yazık ki istediğimiz derecede ilerlememektedir ve Kıbrıs sorununun önemli başlıklarında taraflar arasında önemli görüş ayrılıkları mevcuttur. Ancak hayal kırıklığına uğramamalıyız. Çözümsüzlük mantığıyla ve taksimci statükoyla bilinçaltında dahi uzlaşmamalıyız.

POGO Kadın Hareketi olarak, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin, Kıbrıs halkının tümünün haklarını savunan ve üzerinde anlaşmaya varılan çözüm zemini çerçevesinde yapıcı bir anlayışla önerilerde bulunan Dimitris Hristofyas’ın ve AKEL’in yanında yer alıyoruz. Kıbrısrum toplumu içerisindeki milliyetçiliğe ve federasyon çözümünün aleyhine olan söyleme karşı AKEL büyük bir mücadele vermektedir. POGO Kadın Hareketi olarak, Kıbrıs sorununun çözüm ilkelerine bağlı kalacağımıza ve yılmadan mücadeleye devam edeceğimize siz CTP’li yoldaşlarımız önünde söz veriyoruz.

Gün, ortak mücadelemizi yükseltme günüdür. Yeniden yakınlaşma faaliyetlerini yoğunlaştırma, Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk kadınların bir araya gelişlerini kitleselleştirme günüdür. Gün, halkımızın yüreğindeki yeniden birleşme ateşini ve umudunu yeniden canlandırma günüdür. POGO Kadın Hareketi’yle CTP Kadın Kolları’nın ortak faaliyetlerini yoğunlaştırmakta kararlıyız. Bu ortak faaliyetlere büyük önem veriyoruz. Kıbrıs birleşik kadın hareketi Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk-Ermeni-Maronit ve Latin, bütün evlatlarının ortak vatanı olan bir Kıbrıs için mücadelede öncü olmalıdır. Askerlerden arındırılmış, özgür, bağımsız, yeniden birleşmiş ve federal bir Kıbrıs için mücadelede öncü olmalıdır. Kadınların evlatlarını ağaç altlarında, göçmen çadırlarında doğurmayacakları, bir daha asla kana bulanmayacak bir Kıbrıs için mücadelede öncü olmalıyız. Anaların öldürülen veya kayıp olan çocukları için, eşleri için bir daha asla ağlamayacakları bir Kıbrıs için mücadelede öncü olmalıyız. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin yaşam ekmeğini trajedinin kan ve gözyaşlarıyla değil, halkımızın onurlu alın teri ve sevinçle tekrar birlikte yoğuracakları bir Kıbrıs’a ulaşmak için mücadeleye devam edeceğiz.

 

Sevgili yoldaşlar,

Kıbrıs’ın ve halkımızın yeniden birleşmesi vizyonu, barışın dünyasını ve eşitliğin toplumunu inşa etme mücadelemizle yakından bağlantılıdır. Yaratacağımız dünyada adaletsizliklerin, sınıfsal sömürünün ve haksız savaşların yeri olmayacaktır. Kuracağımız toplumun temel unsurları adalet, eşitlik, dayanışma ve insana saygı olacaktır.

Hepinize bir kez daha teşekkür ederken, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

PREV

AKEL Mağusa İlçe Örgütü’nün “Vizyon Yolunda” sloganı altında gerçekleştirdiği kültürel etkinlikte AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

NEXT

AKEL ve CTP Mağusa İlçe Örgütleri’nin gerçekleştirdiği yeniden yakınlaşma etkinliğinde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma