Home  |  Açıklamalar   |  Cumhurbaşkanlığı’nda gölge bakanlar kurulu oluşturulması kurumsal bir sapmadır

Cumhurbaşkanlığı’nda gölge bakanlar kurulu oluşturulması kurumsal bir sapmadır

 

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas yaptığı açıklamada, bakanların çalışmalarını denetlemek üzere devlet memurlarından oluşan bir gölge bakanlar kurulunu Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda oluşturma kararının kurumsal bir sapmayı teşkil ettiğini söyledi.

 

“Bakanların Anayasa’da tanımlanan yetki ve sorumlulukları var, Cumhurbaşkanı’na hesap vermekle sorumludurlar. Hükümet işlerinin koordinasyonu için Cumhurbaşkanının yanına bir Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı da atanmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na yapılan bu yeni atamalar kamuda zincirleme boşluklara da neden oluyor” diye konuşan Yorgos Kukumas sonuçta bu “parlak” fikirlerin bedelinin, Cumhurbaşkanı’nın aile servetiyle değil, halkın parasıyla, yani vergi mükelleflerinin parasıyla ödendiğinin altını çizdi.

 

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir gölge bakanlar kurulu oluşturulması konusunda hükümetin sergilediği ısrara da işaret eden Kukumas, hükümeti şu sorulara yanıt vermeye çağırdı:

 

  • Bakanların devlet memurlarına hesap vermeleri kurumsal bir sapma değil mi? Genel Müdürlerin emirleri altındaki memurlara hesap vermeleri kurumsal bir sapma değil mi?
  • Cumhurbaşkanlığı’na yapılan bu atamalar kamuda boşluklara yol açmıyor mu? Bu boşluklar ek bütçe mali bedeller ödenmeden nasıl doldurulacak? Yoksa sonuçta bu boşluklar doldurulmayıp, kamu sektöründe yaşanacak olumsuz sonuçlar ve verimsizlik karşısında hükümet kayıtsız mı kalacak?

 

PREV

Türkiye’nin İlerleme Raporu’na ilişkin Avrupa Parlamentosu’nun aldığı karar hakkında AKEL’in açıklaması

NEXT

Tıbbi ürünlerin ithalatı konusunda halkın yararına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır