Home  |  Açıklamalar   |  Avrupa Parlamentosu’nda “Ortak Vatanımız İçin, Ortak Geleceğimiz İçin Birlikte” Başlıklı Fotoğraf Sergisi

Avrupa Parlamentosu’nda “Ortak Vatanımız İçin, Ortak Geleceğimiz İçin Birlikte” Başlıklı Fotoğraf Sergisi

“Ortak Vatanımız İçin, Ortak Geleceğimiz İçin Birlikte” başlıklı Mağusa Fotoğraf Sergisi’nin açılışı dün Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirildi. AKEL Avrupa Parlamentosu Milletvekili Yorgos Yeorgiu’nun girişimiyle ve Kıbrıslı Avrupa Parlamentosu Üyelerinin tümünün desteğiyle düzenlenen serginin açılışına Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola da katıldı.

 

Mağusa Fotoğraf Sergisi’nin açılışında yaptığı konuşmada Yorgos Yeorgiu, bu sergide yer alan fotoğrafların adadaki bölünmüşlüğün acı gerçekliğini ve işgalin toksik sonuçlarını gözler önüne serdiğine ve Mağusa’nın bir zamanlar nasıl ve şimdi nasıl olduğunu gösterdiğini dile getirdi. Yeorgiu “Bu fotoğraflarda Mağusa sakinlerinin 1974’ten önceki yaşamları ve başardıkları ile Türkiye’nin istilasından sonraki kentin hali çok çarpıcı bir şekilde yan yana geliyor” dedi.

 

Bu fotoğraf sergisinin Mağusa’nın tüm Kıbrıslıların kalplerinde yaşadığına, Türkiye’nin hukuk dışı eylemlerini kınama ve adadaki bölünmenin Kıbrıs halkının tercihi olmadığına dair güçlü bir mesajı göndermenin bir yolu olduğunun altını çizen Yorgos Yeorgiu “Bu nedenle Kıbrıs sorununun çözümü, Mağusa’nın yasal sakinlerine iadesi, Kıbrıs’ın ve halkımızın yeniden birleşmesi için müzakerelerin bir an önce yeniden başlaması gerekiyor” dedi.

 

Etkinlikte konuşan biri Kıbrıslırum diğeri Kıbrıslıtürk iki genç iki toplumun birlik ve beraberliğinin gerekliliğini ve Kıbrıs sorununun çözümüne duyulan büyük gereksinimi vurguladılar.

 

Serginin açılışına Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Shinas, Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Stella Kiryakidu, Kıbrıs’ın AB Daimi Temsilcisi Hristina Rafti, Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Dimitris Papadimulis, Brüksel’deki Büyükelçiler, Avrupa kurumlarının üst düzey yetkilileri, Avrupa Parlamentosu’ndaki tüm siyasi gruplardan milletvekilleri ve Brüksel’de yaşayan çok sayıda Kıbrıslı da katıldı.

 

Fotoğraflar foto muhabiri ve görüntü yönetmeni Tassos Dimitriadis’e aittir.

 

PREV

Yunanistan'daki tren kazasında hayatlarını kaybedenler için duyduğumuz derin üzüntüyü dile getiriyoruz

NEXT

Kiprianos ve Anastasia için Derin Yas