Home  |  Açıklamalar   |  Avrupa Komisyonu’na göre de Anastasiadis-DİSİ hükümeti pahalılığa karşı mücadelede başarısız

Avrupa Komisyonu’na göre de Anastasiadis-DİSİ hükümeti pahalılığa karşı mücadelede başarısız

 

AKEL Politbüro Üyesi ve Ekonomiyle İlgili Konulardan Sorumlu Haris Polikarpu yaptığı açıklamada, Anastasiadis-DİSİ hükümetinin Kıbrıs’ta enerji yoksulluğuna ve enerji fiyatlarındaki artışlarla başa çıkma konusunda başarısız ve yetersiz olduğunun Avrupa Komisyonu’nun mührüyle de onaylandığını söyledi.

 

Her AB üyesi ülkeye ilişkin olarak Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan tavsiyelerin de bu hükümetin yakıt ve enerji sorunlarını çözmekteki başarısızlığını apaçık bir şekilde belgelediğine ve hükümetin başarısızlığının ağır bedelini toplumun ve ekonominin ödediğine işaret eden Polikarpu, buna rağmen hükümetin kendi havasında olduğunu ve başka şeylerle ilgilenip, bahaneler öne sürmeye çalıştığını kaydetti.

 

Uluslararası alanda petrol fiyatları düşerken, Kıbrıs’ta neden yükseldiğini hükümetin izah edemediğinin altını çizen Polikarpu, pahalılığa karşı önlemler alınması için akaryakıtta çifte vergilendirilmenin kaldırılması, akaryakıt ve temel ihtiyaç ürünlerinde taban fiyat uygulanması, yine temel ihtiyaç ürünlerinde ve elektrikte KDV’nin düşürülmesi, emekçilerin tümünün Eşel Mobil Sistemi’ne dahil edilmesi gibi AKEL’in sunduğu önerilere katılıp katılmadığını da hükümetin söylemediğini belirtti. Polikarpu Anastasiadis- DİSİ hükümeti dışında herkesin derhal gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin farkında olduğunu da sözlerine ekledi.

 

PREV

Büyük özel çıkar çevreleriyle ve kartellerle çatışmadan pahalılık önlenemez

NEXT

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile ilgili nihai karar 5 Haziran’da gerçekleştirilecek Olağanüstü Kıbrıs Konferansı’nda alınacak