Home  |  Açıklamalar   |  AKEL’in önerisiyle Meclis tarihi bir karar aldı: EOKA B’ lideri Grivas vatan tarafından herhangi bir onurlandırmaya layık değildir!

AKEL’in önerisiyle Meclis tarihi bir karar aldı: EOKA B’ lideri Grivas vatan tarafından herhangi bir onurlandırmaya layık değildir!

 

AKEL’in önerisini onaylayan Meclis hükümete ve tüm devlet kurumlarına EOKA B’ liderini, üyelerini ve/veya darbe hükümetinin yöneticilerini onurlandıran ve kahramanlaştıran etkinliklerden uzak durma çağrısında bulundu.

 

Grivas anıtı için Meclis’teki çoğunluğun mali kaynak sunulmasını onaylamasından ve bu karara yoğun tepkilerin gündeme gelmesinden birkaç hafta sonra bu kez toplumun demokratik duygu ve anlayışlarını yansıtarak aldığı kararla Meclis’teki çoğunluk hükümete ve tüm devlet kurumlarına demokratik meşruiyete karşı çıkanları ve özellikle EOKA B’ liderini, üyelerini ve/veya darbe hükümetinin yöneticilerini onurlandıran ve kahramanlaştıran etkinliklerden uzak durma çağrısında bulunan tarihi karar aldı.

 

AKEL’in sunduğu ve Meclis’te onaylanan Demokratik Direniş hakkındaki kararla hükümete ve tüm devlete hainlerin değil, yurtsever kahramanların onurlandırılması gerektiğine dair güçlü bir mesaj verildi. Bu kararıyla Meclis devletten ve (eğitim sistemi, medya, yerel yönetimler, güvenlik teşkilatları vb.) kurumlardan darbeye ve EOKA B terörüne karşı gerçekleştirilen Demokratik Direnişi ve Demokratik Direniş kahramanlarının fedakarlıklarının yurtsever, demokratik ve antifaşist ruhunu yücelten inisiyatifler üstlenmelerini öne çıkaracak girişimlerde bulunmalarını talep etmektedir.

 

Meclis aynı zamanda “vatan tarafından herhangi bir onurlandırmaya layık olmadığına tarihin yargıladığı” Yeorgios Grivas’ı anma ve onurlandırmaya yönelik her türlü faaliyetin finansmanını durdurması yönünde devlete çağrıda bulundu.

 

DİSİ ve ELAM hainleri kahraman kılmayı istemekte ısrar ettiklerini bir kez daha gösterdiler

 

EOKA B’ lideri Grivas’ın vatan tarafından herhangi bir onurlandırmaya layık olmadığına dair AKEL’in önerisiyle Temsilciler Meclis’inde alınan tarihi karara karşı oy kullanarak DİSİ ve ELAM 50 yıl sonra bile tarihin yanlış tarafında, 1974’te ülkemize ihanet edenlerin yanında yer aldıklarını teyit ettiler.

 

Demokratik Direniş hakkındaki kararı desteklemeyi reddeden DİSİ ve ELAM faşizme karşı direnişte canlarını feda eden kahramanlara hakaret etmekle kalmıyorlar, bugün bile tarihi tersine çevirmeyi ve hainleri kahraman kılmayı istemekte ısrar ettiklerini gösteriyorlar.

 

Grivas’ı anmaya yönelik her türlü fonun kesilmesi için AKEL’den öneri

 

Vatan hainlerini anmaya tek sent bile verilmemeli, sadece yurtsever kahramanlar için onur kutlamaları yapılmalı!

 

AKEL önümüzdeki günlerde Meclis’teki bütçe görüşmeleri çerçevesinde sunacağı öneriyle, Grivas’ın anısına (müze, anıt, etkinlik, yayın vb. konularda) tüm fonların nihai olarak kesilmesi için Devlet Bütçesinde değişiklik yapılmasını talep edecek.

 

PREV

On yıldır iktidarda olmalarına rağmen halkın neler yaşadığının hala farkında değiller

NEXT

Hükümetin enerji alanındaki başarısızlığının faturasını da halk ödüyor