Home  |  Açıklamalar   |  AKEL ve ÇKP internet üzerinden bir toplantı gerçekleştirdi

AKEL ve ÇKP internet üzerinden bir toplantı gerçekleştirdi

 

AKEL ile Çin Komünist Partisi arasındaki düzenli ikili temaslar kapsamında her iki partiden de heyetlerin katılımıyla internet üzerinden çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirildi. AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu başkanlığındaki AKEL heyetinde Politbüro ve Sekreterya üyesi Nikos Yuannu ile Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Vera Polikarpu yer aldı. Uluslararası İlişkiler Bakan Yardımcısı Qian Hongshan’ın başkanlığındaki Çin heyetinde de Batı Avrupa Ofisi Genel Müdürü Zhao Fei ve Müdür Yardımcısı Zhang Guanping’in yanı sıra Kıbrıs’taki Çin Büyükelçiliği Siyasi Danışmanı da yer aldı.

 

AKEL adına konuşan Stefanu, Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması konusunda Çin’in BM Güvenlik Konseyi’nin daimî üyesi olarak sergilediği kararlı duruşun altını çizdi. Çin’in toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik tehditler oluşturulmasına ve iç işlerine müdahale çabalarına karşı koymasında AKEL’in başından itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne verdiği desteği yineleyen Stefanu, Çin Halk Cumhuriyeti’nin başarılı kalkınma çabalarının sürdürülmesi, insanların yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve barış için önemli bir istikrar ve işbirliği faktörü olarak küresel rolünün daha da güçlendirilmesi için zemin hazırlayan ÇKP 19. Merkez Komitesi’nin 6. Plenumu’nun başarıyla gerçekleştirilmesinden dolayı da tebrikleri dile getirdi.

 

Kıbrıs-Çin ilişkilerinin 50. Yılı çerçevesinde gerçekleştirilen çevrimiçi toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeyinden ve her alanda kaydedilen sürekli gelişmeden duyulan karşılıklı memnuniyet ifade edildi. Her iki partinin de siyasi, ticari ve kültürel alanlarda devletler arası ilişkilerin daha da geliştirilmesi çabalarına, her iki halkın yararına olan katkılarına özellikle vurgu yapıldı.

 

İki parti, koşullar izin verdiğinde karşılıklı ziyaretlerin yanı sıra ikili ilişkileri ve temasları sürdürme ve güçlendirme konusunda da hemfikir oldular.

 

PREV

Kedi ve Köpeklerin Zehirlenmesi Kasten İşlenen Cinayetlerdir

NEXT

Emekçilerin satın alma gücünün korunması için Eşel Mobil Sistemi tam olarak uygulanmalıdır