Home  |  Konuşmalar   |  AKEL Politbüro Üyesi Eleni Mavru’nun TDP’nin 6. Olağan Kurultayı’na Mesajı

AKEL Politbüro Üyesi Eleni Mavru’nun TDP’nin 6. Olağan Kurultayı’na Mesajı

Sevgili dostlar,

Sevgili yurttaşlar,

Ortak adamız açısından kritik bir aşamadan daha geçtiğimiz bir dönemde gerçekleştirilen 6. Olağan Kurultay’ınıza AKEL Merkez Komitesi’nin yürekten selamlarımı getiriyorum.

AKEL ve TDP’nin Kıbrıs için ortak bir vizyonu,  bölünmenin kabul edilemez statükosunun alaşağı edilmesi vizyonunu paylaştıkları görüşündeyiz. İki toplumun aralarında ve aynı zamanda uluslararası toplumla kararlaştırdıkları temelde barış ve yeniden birleşme vizyonunu paylaştıkları görüşündeyiz. Aynı zamanda gerek eğitim, gerekse günlük politikalarınız ve sosyal çalışmalarınız aracılığıyla yurdumuzun genç nesillerinde barış kültürünü geliştirmeye yönelik çabalarınızı çok önemli görüyoruz.

Sevgili dostlar,

Çözümün zeminini 1977’de birlikte kararlaştırdık. Zaman zaman yaşanan iniş çıkışlara rağmen, iki toplum bu zemine bağlı kaldı. BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitlikli ve aynı zamanda tek egemenlikli, tek vatandaşlıklı ve tek uluslararası kimlikli iki bölgeli iki toplumlu federasyon zeminine toplumlarımız bağlı kalmaya devam ediyorlar.

2008’de Hristofyas-Talat müzakerelerinin başlamasından bugüne kadar bu zemine somut içerik verdik ve Crans Montana müzakerelerine kadar Kıbrıs sorununun altı başlığını da oldukça ayrıntılı bir biçimde tartıştık. Bugün köprü kurulması gereken mesafenin bütün taraflarca gerekli siyasi irade gösterilirse büyük olmadığı görüşündeyiz. Guterres Çerçevesi sürecin tamamlanması için bize yolu göstermektedir. Kıbrıs sorununun üzerinde çok önceden anlaşmaya varılmış olan –hele hele çözüm temelinin- hususlarının yeniden eşelenmesinin ve geriye gidişlerin sürecin yararına olmadığı görüşündeyiz.

AKEL hem iktidarda, hem muhalefette olduğu dönemlerde Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde öncü güç oldu ve olmaya devam edecek. AKEL olarak çözüm için en yüksek siyasal düzeyden, halktan insanlar arasında işbirliği düzeyine kadar bütün düzeylerde mücadele ediyoruz. Bu istek ve irademizin kaynağı ideolojimiz ve aynı zamanda 1940’lı yıllardan itibaren Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin ortak mücadelelerinin tarihi mirasıdır. Bugün de istek ve irademizin kaynağı iki toplumda da görülen milliyetçi ve şoven akımlara karşı iki toplumda da yeniden yakınlaşma ve barış için her gün ortaya koyulan çabalardır.

Bizimle ortak vizyonu paylaşan bütün Kıbrıslıtürklere ve Kıbrıslırumlara elimizi uzatıyoruz. Bu ortak vizyonu yaşama geçirmek için siz TDP’li dostlarımızla da el ele veriyoruz. Olağan Kurultay’ınızın çalışmalarında size başarılar diliyoruz ve gelecek kurultayınızda barikatlardan ve tel örgülerden geçmeksizin sizinle birlikte olmayı ümit ve arzu ediyoruz.

Kıbrıs’ta Barış Engellenemez!

Kıbrıs Halkına Aittir!

25 Kasım 2018

PREV

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun TEPAV’da Yaptığı Konuşma

NEXT

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Kıbrıs Sorunu Konulu Basın Toplantısında Yaptığı Konuşma