Home  |  Açıklamalar   |  AKEL Merkez Komitesi’nin toplantısının ardından Genel Sekreter Stefanos Stefanu’nun yaptığı açıklama

AKEL Merkez Komitesi’nin toplantısının ardından Genel Sekreter Stefanos Stefanu’nun yaptığı açıklama

 

AKEL Merkez Komitesi Cumartesi günü gerçekleştirdiği toplantısında Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçlarını değerlendirdi ve seçimlerin ardından ortaya çıkan yeni siyasi durumun ve koşulların değerlendirmesini yaptı.

 

İlerici değişim hedefine ulaşılamaması yurdumuzun bugünü ve geleceği hakkında hayal kırıklığı ve kaygılara neden olmaktadır.

 

Bununla birlikte AKEL Merkez Komitesi’nin değerlendirmesi bu seçim sonuçlarının gelecek için üzerine inşa edebileceğimiz ve inşa etmemiz gereken olumlu ve umut veren unsurları da içerdiği yönündedir. Bu seçimde Sol güçlerin güçlü bir şekilde bir araya gelebilmeleri sağlandı. Ekoloji alanından, merkez soldan insanlarla ve aynı zamanda vurguladığımız ilerici ilke ve değerleri paylaşan birçok vatandaşla bir araya geldik. Andreas Mavroyannis, 40’lı yaş altı nesillerin, yani ülkenin genç nesillerinin desteğini aldı. Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması beklentileri olan Kıbrıslırum göçmenlerde de aynı durum yaşandı.

 

Bütün bunlar elbette, daha önce de söylediğimiz gibi, gelecek için umutlar yaratıyor. Ancak bunlar bizde rehavet değil, daha yoğun sorumluluk hissetmemize yol açmaktadır. Bunların üzerinde daha güçlü bir AKEL, daha güçlü bir Sol ve aynı zamanda yarının ilerici çoğunluğu için işbirlikleri inşa etme sorumluluğunu hissetmemize yol açmaktadır.

 

Kıbrıs’ın ilerleyebilmesi için buna ihtiyacı var.

 

AKEL’in bakışlarını geleceğe çevirmektedir. Seçimler yapıldı. Artık seçimlerin sonrası dönemdeyiz. Ülkenin, halkın, emekçilerin, genç nesillerin karşı karşıya oldukları büyük ve acilen çözüm bekleyen sorunlar, çıkmazlar, pahalılık, eşitsizlikler, eğitim-sağlık ve barınma konularındaki ve çalışma yaşamındaki sorunlar, etkin bir sosyal devleti desteklemek için güçlü bir ekonomiye duyulan ihtiyaç, devletin ve kurumların ihtiyaç duyduğu büyük ilerici değişiklikler ve aynı zamanda skandallarla Kıbrıs’ı küçük düşürenlerin hesap vermeleri yönündeki toplumsal talep, mücadeleler, eylemler düne ilişkin tartışmalara uzun süre devam etmemize izin vermiyor.

 

Müzakerelerin 2017’de kesintiye uğradığı yerden ve müzakere müktesebatı korunarak Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlatılarak Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması çabası eylem ve mücadeleyi gerektirmektedir. AKEL ana muhalefetin temel gücü olarak tüm bu hedeflere ulaşma amacıyla yurtsever, sorumlu ve kararlı bir şekilde mücadele edecektir.

 

AKEL Merkez Komitesi önümüzdeki sonbaharda partinin bir tüzük kongresi gerçekleştirmesi için geçen Ekim ayında onaylanan çerçeve ve yol haritası temelinde partinin işleyişinin ve halka hizmetinin daha da iyileştirilmesi için çalışma kararlılığını bir kez daha teyit etti. O zamana kadar amaç, parti tabanıyla, parti ile işbirliği içerisindeki gruplar ve arkadaşlarla ve aynı zamanda ilerici değişim için seçim kampanyası sırasında bizimle birlikte olan ve bizimle birlikte çalışan kişilerle geniş ve anlamlı bir diyaloğu gerçekleştirmektir.

 

AKEL Merkez Komitesi haysiyet, dürüstlük, ahlak, samimiyet, net siyasi söylem ve tutumla, herkese saygıyla verdiği son derece zorlu seçim mücadelesindeki tüm mevcudiyeti için Andreas Mavroyannis’e derin takdirini ve teşekkürlerini sunmaktadır. Andreas Mavroyiannis’in ekibine ve seçimlerin 1. ve 2. turunda bağımsız adaylığını destekleyen herkese takdir ve teşekkürlerini sunmaktadır.

 

AKEL Merkez Komitesi seçim kampanyası sırasında tüm mevcudiyetini seçimlerin kazanılması için ortaya koyan AKEL’in ve Sol’un büyük camiasına özel olarak teşekkür etmektedir. Hedefe ulaşmaya bu kadar yaklaşmamızdaki ana faktör onların çabası oldu.

 

Gururla, özgüven ve güçle, Kıbrıs’ın ilerlemesi ve halkımızın iyiliği için mücadelelerimize ve katkımızı sunmaya devam edeceğiz.

 

PREV

AKEL Genel Sekreteri Ulusal Konsey’in Cumhurbaşkanı tarafından toplantıya çağrılmasını istedi

NEXT

Mağusa Devlet Hastanesi'nde yaşanan personel yetersizliği nedeniyle insanların sağlığı tehlikede