Home  |  Konuşmalar   |  AKEL Lefkoşa İlçe Sekreteri Hristos Hristofidis’in “Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması”nda Yaptığı Konuşma

AKEL Lefkoşa İlçe Sekreteri Hristos Hristofidis’in “Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması”nda Yaptığı Konuşma

AKEL ve CTP Lefkoşa İlçe Örgütlerinin ortak inisiyatifiyle gerçekleştirilen İki Toplumlu Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması’nda Lefkoşalı Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler 7 Mayıs 2017 Pazar günü Lefkoşa’nın Kalo Horyo bölgesinde bir araya geldiler. Ortak kültürümüzün şarkıları ve halk oyunları eşliğinde birlikte eğlenen Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesi ve iki toplumun barış, güvenlik ve refah içerisinde bir arada yaşayabilmesi için ortak mücadeleye devam etme kararlılıklarını vurguladılar.

AKEL Lefkoşa İlçe Sekreteri Hristos Hristofidis etkinlikte yaptığı konuşmada “Ortak vatanımız için ortak vizyonu paylaşan, Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler, Kıbrıs ananın evlatları olarak, bugünkü buluşmamız aracılığıyla ilişkilerimizi daha da geliştirmeyi, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesiyle, bütün Kıbrıslıların birlikte, çatışmalardan, milliyetçilik ve faşizmden, yurdumuzu yıllarca kana bulayan her şeyden uzak bir şekilde, barış, güvenlik ve refah koşullarında yaşayabileceği ve yaşaması gerektiği mesajını bir kez daha göndermeyi istiyoruz” dedi.

“Dış müdahaleler, yayılmacı politikalar ve iki toplumun da içerisindeki milliyetçi elit tutumlarıyla, aşırı milliyetçilikleriyle Kıbrıs halkını bölmeyi isteyenlerin planlarını adamıza dayatmalarına hizmet ettiler. Belki tüm dünyanın, ama Akdeniz’in kesinlikle bu en güzel adasında halkımızın on yıllar boyunca bunca acılar çekmesine, insanlarımızın öldürülmelerine, kayıp olmalarına, adamızın hala bölünmüş bir durumda olmasına neden oldular diye ekleyen AKEL Lefkoşa İlçe Sekreteri Hristofidis konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Tarihsel tecrübeden çıkardığımız ders temelinde geleceğe yönelik vizyonumuz, yabancı müdahaleler ve hiç kimsenin vasiliği olmaksızın, Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler olarak ortak mücadelelerimizle ortak evimizi, ortak vatanımızı tekrar inşa etmemizdir. Özgür, demokratik yeniden birleşmiş bir Kıbrıs’ı inşa etmemizdir.

Herkesin istediği tanrıya inanma veya inanmama hakkına sahip olabileceği, kendi etnik ve kültürel özelliklerini yaşatabileceği, tam hoşgörü, işbirliği ve yaratıcılık içerisinde geleceğe birlikte ilerleyebileceği bir Kıbrıs’ı inşa etmemizdir.

Şu anda AB içerisinde birçok mesele hakkında ne yapacağımız konusunda -yer yer bazı kararların ve politikaların bize dayatıldığı oluyorsa da- 27 halkla birlikte kararlar veriyoruz.

Eğer biz, Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler, iki toplum, toplasan yaklaşık bir milyon insan, oturup anlaşamazsak, ülkemizi ileriye götüremezsek, yabancı müdahalelerin, milliyetçiliğin, şovenizmin ve faşizmin yol açtığı acıları bunca yıldır çeken yurdumuza yazık olacaktır.

Kıbrıs sorununda rol oynayan Türkiye ve diğer yabancı faktörlerden, Anastasiadis ve Akıncı’dan önümüzdeki dönemde gerekenleri yapıp, ilkeler temelinde doğru bir çözüme, ülkemizi kurtaracak çözüme ulaşmamızı sağlamalarını talep ediyoruz.

Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler, iki toplumun ilerici güçleri yurdumuz için farklı bir geleceği inşa etme yönünde bir yumruk halinde birlik içerisinde ortak mücadelemize devam edeceğiz.”

PREV

27. AKEL Mağusa İlçe Kongresi'nde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Konuşması

NEXT

İki Toplumlu Kültür Festivali’nde AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu Tarafından Yapılan Konuşma