Home  |  Açıklamalar   |  AKEL iki toplumlu eylemi destekliyor: “Yeni Yollar Açıyoruz – Kıbrıs’ı Yeniden Birleştiriyoruz”

AKEL iki toplumlu eylemi destekliyor: “Yeni Yollar Açıyoruz – Kıbrıs’ı Yeniden Birleştiriyoruz”

 

AKEL, onlarca Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk örgüt, grup ve inisiyatifle birlikte, önümüzdeki Cumartesi sabahı saat 9.45’te Lefkoşa’daki Ledra Caddesi – Uzun Yol sonunda toplandıktan sonra başlayacak olan “Yeni Yollar Açıyoruz – Kıbrıs’ı Yeniden Birleştiriyoruz” belgisiyle yapılacak iki toplumlu eylemi destekliyor.

 

Ledra Palas barikatının açılmasından yirmi yıl sonra, iki toplum arasındaki ilişkiler artık eskiden olduğu gibi değil. işgalin dikenli telleri ve milliyetçilik-şovenizm zehriyle birbirinden ayrılan Kıbrıs’ın iki toplumunu toplumlar arası temaslar, insanlar arasındaki ilişkiler, çalışma ilişkileri ve ticaret birbirlerine daha da yakınlaştırdı.

 

Bu bağlamda, iki toplum arasındaki temasları daha da kolaylaştırmak için yeni barikatlar açılmalı ve geçiş prosedürleri iyileştirilmelidir. Bununla birlikte, yeni barikatların açılması BM’nin ilgili kararlarına göre kapsamlı bir federal çözüme ulaşılana kadar bizim için yalnızca geçici bir araçtır. İki toplumun liderlerinden bu hedeflerin her ikisini de gerçekleştirmeleri istenmektedir.

 

25 .05.2023

PREV

Devlet kapsamlı bir sosyal politikayı yaşama geçirmelidir

NEXT

“Yeni Yollar Açıyoruz – Kıbrıs’ı Yeniden Birleştiriyoruz” etkinliğinde AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu tarafından yapılan açıklama