Home  |  Açıklamalar   |  AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu ırkçı davranışlar hakkında derhal soruşturma başlatılmasını talep etti

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu ırkçı davranışlar hakkında derhal soruşturma başlatılmasını talep etti

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu bugün Başsavcı’ya bir mektup göndererek, geçtiğimiz Cuma günü Limasol’da Belediye Meclisi üyesi olduğu iddia edilen bir kişinin ortaya koyduğu kabul edilemez ırkçı davranış hakkında derhal soruşturma başlatılmasını talep etti.

 

Başsavcı’ya mektubunda “1 Eylül 2023 Cuma günü Limasol’da, ortaya çıkan ve faillerinin ibretlik olacak şekilde toplumun cezalandırılmasını beklediği tüm diğer nefret olaylarına ek olarak, soruşturması yapılması için dikkatinize sunmak zorunda olduğumu hissettiğim bir olay yaşandı” diye belirten Stefanu, soz konusu olayın, sosyal medyada yayınlanan bazı görüntülere göre, Limasol Belediye Meclis Üyesi olduğu iddia edilen bir kişinin Cuma gecesi Limasol sokaklarında ağır küfürler savurarak dolaşırken polis memurlarına bağırarak “Şimdiden size, bundan sonra paket yemek servisi yapan biri teslimat bulursam onu öldüreceğim” sözleriyle ortaya koyduğu davranışlar olduğunu ifade etti.

 

Stefanu “Bu tür davranışlar, üstelik de bulundukları makama saygı duyması ve davranışlarına özellikle dikkat etmesi gereken yetkili kişiler tarafından ortaya koyulduğunda kabul edilemez. Böylesi davranışlar ayrıca cezalandırması gereken davranışlar olup aynı zamanda nefret söylemi de içermektedir. Bu nedenle söz konusu olayın araştırılmasını ve soruşturma sonuçları hakkında bizi bilgilendirmenizi bilgi vermenizi rica ediyoruz” sözleriyle mektubunu tamamladı.

PREV

Limasol’daki antifaşist etkinlikte AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun yaptığı konuşma

NEXT

AKEL Heyeti ırkçı saldırıların yaşandığı Hloraka köyüne gitti