Home  |  Açıklamalar   |  AKEL bölgemizdeki tehlikeli gelişmelerle ilgili olarak Ulusal Konsey’in toplanmasını talep etti

AKEL bölgemizdeki tehlikeli gelişmelerle ilgili olarak Ulusal Konsey’in toplanmasını talep etti

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu dün Dali’de gerçekleştirilen Derviş Ali Κavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i anma ve onurlandırma etkinliğinde Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulunarak, bölgemizdeki tehlikeli gelişmeler konusunda Ulusal Konsey’i toplantıya çağırmasını talep etti.

 

Son günlerde Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Ulusal Konsey’in toplantıya çağrılması yönünde defalarca çağrıda bulunan Stefanos Stefanu “Eğer Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Ulusal Konsey’in toplanmasını gereksiz buluyorsa, en azından bölgede daha büyük bir yangın çıkması tehlikesi nedeniyle Ulusal Konsey’i toplantıya çağırsın” dedi.

 

“Cumhurbaşkanı bunu yapmakla yükümlü, çünkü bölgede yaşanması olası bir yangından Kıbrıs’ımızı nasıl koruyacağımıza bakmamız gerekiyor; bu nedenle bunu talep ediyoruz” diye konuşan AKEL Genel Sekreteri Stefanu “Filistinlilere karşı soykırım uygulayan, İran’ın çıkarlarına darbe vuran ve şimdi de İran’ın misillemede bulunduğu İsrail’in – eğer Nikos Hristodulidis hükümetinin yaptığı gibi- sadık bir müttefiki olarak öne çıkmamız durumunda, ülkemizi kesinlikle koruyamayız” diye vurguladı. Stefanu Sekreteri “Bölgeyi yangın yerine çevirecek her türlü tahrik ve eyleme karşıyız” dedi.

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Cumhurbaşkanı’na hitaben “Sayın Hristodulidis, Kıbrıs alevler içerisindeki bir bölgede bulunuyor. En azından siyasi güçleri dinlemek için Ulusal Konsey’i toplantıya çağırma yükümlülüğünüz var” diye konuştu.

 

“Eğer diğer siyasi güçler istemiyor ya da umursamıyorsa, biz istiyoruz, ilgileniyoruz ve kaygılıyız; Kıbrıs’ımızın korunması için, bölgede ve küresel ölçekte barışı nasıl destekleyebileceğimize bakmamız için görüşümüzü söylemek istiyoruz” diyerek sözlerine devam eden AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu “Cumhurbaşkanı’nın tek muhalefet partisi olan AKEL’i görmezden gelmesi, anlaşıldığı kadarıyla Cumhurbaşkanı’nın seçimler öncesinde ülke siyasi hayatına getireceğini vaat ettiği yeni anlayışın bir parçasını teşkil ediyor. Sonuçta seçim öncesindeki diğer pek çok vaadi gibi bunun da içi boş bir vaat olduğu kanıtlanıyor” diye ekledi.

 

PREV

Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis'i anma ve onurlandırma etkinliğinde AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu tarafından yapılan konuşma

NEXT

“Eğitim ve Politika” başlıklı eğitim panelinde AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu tarafından yapılan konuşma