Home  |  Konuşmalar   |  AKEL AP Adayı Yorgos Kukumas’ın Seçim Mitinginde Yaptığı Konuşma

AKEL AP Adayı Yorgos Kukumas’ın Seçim Mitinginde Yaptığı Konuşma

 

Yoldaşlar, dostlar,

4 ay boyunca Kıbrıs’ın tümünü dolaştık. Konuştuk ve dinledik. Bugün var olan Avrupa hakkında ve istediğimiz Avrupa hakkında konuştuk. Giderek kaybolan Kıbrıs ve yaşam mücadelesine sıfırdan başlayan gençler hakkında dinledik.

Duyduklarımız ve söylediklerimiz bir noktada birleşiyor. Sol kitlelerin talebi tek kelimeyle: Karşı atak! Şimdi Sol’un karşı atağa geçme zamanıdır. Düşünceleri ve etiğiyle karşı atağa. Tarihi ve ideolojisiyle karşı atağa.

  • Her geçen gün birbirlerine daha fazla benzeyen sağa ve aşırı sağa karşı biz demokrasiye ve ilerlemeye inananların karşı atağa geçmesinin zamanıdır.
  • Sayın Averof’un “bankalar için yasa onaylamaktan yoruldum” sözlerinde özetlenen ekonomik, politik ve sosyal bir yıkıma karşı emekçilerin ve genç nesillerin karşı atağa geçmesinin zamanıdır.

Yoldaşlar, dostlar,

Bu aylar boyunca bize Avrupa hakkında konuşma hakkımızın olmadığını söylediler. Çünkü onlar herkesten daha fazla Avrupalı. Soruyu tersine çeviriyoruz. Avrupa’nın başka neresinde Cumhurbaşkanı, Başpiskopos ile birlikte yönetiyor ve adı pasaport satışları sanayisiyle anılıyor? Musolini’nin torunu, Orban ve Kurz’la aynı sandalyelerde oturacak olanlar ne kadar Avrupalı? Onlara istediğimiz ve talep ettiğimiz Avrupa vizyonumuzla yanıt verdik, yanıt veriyoruz. Mücadeleleriyle yollara dökülen milyonlarla, Fransa’dan Macaristan’a kadar emek mücadelesinin pankartlarını taşıyanlarla, göçmenlere ve mültecilere dayanışma elini uzatanlarla yanıt verdik, yanıt veriyoruz. Çünkü Avrupa sadece halkları için ve halkları tarafından yeniden doğduğu takdirde geleceği olabilecektir.

Bugünlerde Kıbrıslıtürkler hakkında malum sözlerini de ortaya döktüler.

Bizim onlara yanıtımız: AKEL’in aday listesinde 5 Kıbrıslırum, 1 Kıbrıslıtürk değil, 6 Kıbrıslı var. Taksime ve milliyetçiliğe geçit vermemek için mücadele edecek 6 Kıbrıslı. Tel örgüleri müzelik yapacak, Kıbrıs’ın tek vatan, Kıbrıslıların tek halk olarak yaşaması için mücadele edecek 6 Kıbrıslı. AKEL’in 100. yılına varmadan yurdumuzun yeniden birleşmiş ve özgür olması için Sol’un kızıl bayraklarını yükseklerde dalgalandırarak mücadele edecek 6 Kıbrıslı.

Yoldaşlar, dostlar,

Halklarına ait bir Avrupa ve halkına ait bir Kıbrıs isteyenler için 26 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimlerde oy pusulasında sadece tek bir seçenek olacak: AKEL. AKEL’i seçecek olanlar oylarını kimseye ödünç vermeyecekler. Onlar yurdumuzun tarihine ve geleceğine bilinçle katkıda bulunacaklar. Haydi hep birlikte. Kıbrıs ve Kıbrıs halkının kazanması için!

PREV

AKEL AP Adayı Niyazi Kızılyürek'in Seçim Mitinginde Yaptığı Konuşma

NEXT

AKEL AP Adayı Marina Nikolau'nun Seçim Mitinginde Yaptığı Konuşma