Home  |  Açıklamalar   |  Akaryakıt Fiyatları Hakkında Hükümete Üç Soru

Akaryakıt Fiyatları Hakkında Hükümete Üç Soru

 

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas yaptığı açıklamada, akaryakıt fiyatlarının iki avro bariyerini de kırdığına işaret ederek, halkın pahalılık altında eziliyor olmasının hükümetin umurunda olmadığının görüldüğünü belirterek, hükümete ve DİSİ’ye şu üç soruyu yöneltti:

 

  1. Vurgunculuk yapılıp yapılmadığının anlaşılması için hükümetten akaryakıt şirketlerinin kâr yüzdesi ve fiyatların belirlenmesi hakkında bilgi vermesini istedik. Neden bunları saklıyorlar? Neden korkuyorlar ve kimi koruyorlar?

 

  1. Hükümet pahalılığa karşı koymak yerine, muhalefetin sunduğu önerileri ve çözümleri büyük özel çıkarlara zarar vermemek için bunca zamandır reddediyor. Yakıtta çifte vergilendirmenin kaldırılmasını ve yakıtlarda tavan fiyat belirlenmesine ilişkin hukuki çerçevenin güçlendirilmesini önerdik. Bu önlemlerin alınmasını engellemek için öne sürecekleri başka hangi bahaneleri kaldı?

 

  1. AKEL, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, enerji şirketlerinin “beklenmedik kazançlarının” olağanüstü vergilendirilmesini talep ediyor. Bu konuda hükümetin ve diğer partilerin görüşleri nedir?

 

PREV

Tatar’ın Cumhurbaşkanı’na yanıtı taksimci talepler hezeyanı

NEXT

Hükümet monolog yapmayı alışkanlık haline getirdi ve gerçekleri duymaya katlanamıyor