Home  |  Açıklamalar   |  Yeorgiu: Avrupa Komisyonu’nun işlediği hataların sorumlulukları suç sınırına ulaştı

Yeorgiu: Avrupa Komisyonu’nun işlediği hataların sorumlulukları suç sınırına ulaştı

AKEL Avrupa Parlamentosu Milletvekili Yorgos Yeorgiu yaptığı açıklamada Avrupa Komisyonu’nun AB üyesi devletler adına Covid-19 aşılarını satın alma kararı AB’ye ilaç şirketleri karşısında bir avantaj sağlanması umuduna dayandığını ancak bu umudun boşa çıktığını söyledi. AKEL ve Sol Grup GUE/NGL’nin defalarca yaptığı uyarıların geçen haftalarda doğrulandığını, yani sonuçta koronavirüs aşılarının hazırlanması için ilaç şirketlerine milyarlarca avroyu Komisyon’un verdiğini ve şirketlerin ise aşıyı üretip özelleştirerek Avrupa dışına gönderdiğini kaydetti.
Avrupa Komisyonu’nun işlediği hataların sorumlulukları suç sınırına ulaştığına işaret eden Yeorgiu milyonlarca Avrupa yurttaşının sert kısıtlayıcı önlemlerin insafına bırakıldığını, ülke ekonomilerinin ağır darbeler aldığını ve neo-liberal politikalar nedeniyle zaten zayıflamış olan sağlık sistemlerinin ise büyük zorluk ve sıkıntılar içerisinde olduklarını kaydetti.
Bütün ülkelerde yurttaşların tümü aşı olana kadar hiç kimsenin kimse güvende olamayacağının altını çizen Yorgos Yeorgiu “serbest” pazar ekonomisinin büyük ilaç şirketlerine muazzam kazançlar elde etme kapısını açarken, milyonlarca insanın ölüm tehlikesi, sosyal ve ekonomik sefaletle karşı karşıya olduğunu vurguladı.
AKEL AP Milletvekili Yorgos Yeorgiu sağlığın bir sosyal hak olduğunun ve aşılara herkesin kolayca erişebilmesinin şart olduğunun altını çizdi.
PREV

Kızılyürek: “Zaman karşıtlık değil, işbirliği zamanıdır”

NEXT

AKEL’in Kuruluşunun 80. Yıldönümü