Home  |  Açıklamalar   |  Pandemiye karşı mücadelede diyaloğa, iletişime ve birliğe ihtiyaç var

Pandemiye karşı mücadelede diyaloğa, iletişime ve birliğe ihtiyaç var

 

AKEL Milletvekili Hristos Hristofidis Meclis Eğitim ve Kültür Komitesi’nin toplantısının ardından yaptığı açıklamada, pandemi ile baş edebilmek için diyaloğa, iletişime ve birliğe ihtiyaç olduğuna işaret etti. Meclis Komitesi’nde pandemi nedeniyle okullarda uygulanan önlemleri ele aldıklarını belirten Hristofidis, varılan en temel sonucun, bu konularda kapsamlı bilgi ve istişare ile veliler ve öğrencilerle iletişim ve diyalog kurma ihtiyacı olduğunun altını çizerek, kapsamlı bir programın gerekliliğini vurguladı ancak maalesef Eğitim Bakanlığı’nın böyle bir programının olmadığının da görüldüğünü kaydetti.

 

Hükümet tarafından alınan kararların ve sergilenen tutumların çelişkili olmaması gerektiğini dile getiren Hristofidis, bugün yaşanan durumda bir yandan öğrencilerin önlem alınmadan otobüslere bindirilmekte ve ardından da önlemlerin uygulandığı söylenen okullara gitmekte olduklarını söyledi.

 

Hükümetin karar ve uygulamalarıyla toplumu bölen değil, birleştiren olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Hristos Hristofidis, hükümette olanların keyfiyet ve otoriterlik mesajları değil, diyalektik ve diyalog mesajları vermeleri gerektiğini de ifade etti.

 

Pandeminin başlamasından bu yana bu kadar uzun süre geçmiş olmasına rağmen, hükümet tarafından açıklanan tekli sıralar gibi önlemlerin dahi tam olarak uygulanmadığını belirten Hristofidis, pandemiyle ilgili gidişatın nasıl olacağının bilinmediği ve karşı karşıya olduğumuz çok zor koşullarda okullarda sınıfların havalandırılması ve sınıf başına düşen öğrenci sayısının azaltılması gibi konular hakkında çok ciddi düşünülmesi gerektiğine de işaret etti.

 

Bilimsel bilgi ve uluslararası tecrübenin bu çabada izlenecek yolu gösterdiğinin altını çizen Hristos Hristofidis, işini yapmaya çalışan öğretmenlere ve diğer görevlilere yönelik saldırıları şiddetle kınarken, herkese sakinlik, ciddiyet ve diyalog tavsiyesinde bulundu ve pandeminin hepimizi, tüm toplumu yakinen ilgilendirdiğini kimsenin göz ardı etmemesi gerektiğini hatırlattı.

 

PREV

Neofaşistlerin attıkları çamur AKEL'e değemez

NEXT

Sorumsuz Sorumlular