Home  |  Açıklamalar   |  Mikis Theodorakis Şarkıları, Manevi Mirası ve Mücadeleleriyle Sonsuza Dek Yanımızda Olacak

Mikis Theodorakis Şarkıları, Manevi Mirası ve Mücadeleleriyle Sonsuza Dek Yanımızda Olacak

AKEL, sadece aktif olarak katılmakla kalmayıp, aynı zamanda kahramanlarından biri olduğu tüm bir dönemi ifade ederek, sanatı ve eylemiyle yıllar içinde öne çıkan, önde gelen yaratıcı ve mücadeleci Mikis Theodorakis’in vefatından duyduğu derin üzüntüyü dile getirmektedir. Theodorakis verdiği ve yer aldığı mücadeleler nedeniyle yaşadığı hapsedilmeler ve sürgünler sonucu ömrünün sonuna kadar taşıdığı ciddi sağlık sorunları da dahil olmak üzere ağır bedeller ödedi.

 

Mikis Theodorakis harika şarkıların ve harika bestelerin yaratıcısıydı. Eserlerinin etkisi Yunanistan sınırlarını çok aşan Mikis, tüm insanlığı kucaklayan bir kültürün yaratıcısı oldu. Theodorakis’in eserleri milyonlarca insana ulaşarak, daha iyi bir yaşam mücadelesinde bir silah haline geldi.

 

Yurdumuza özel ilgisi çerçevesinde Kıbrıs’la dayanışma içinde konserler düzenleyerek, Kıbrıs halkının mücadelesini her yönden destekledi. 1964’te Aksion Esti eserini tüm dünyaya ilk kez olarak sunmak için Kıbrıs’ı seçti. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin, tüm Kıbrıs halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine uluslararası destek sağlamak için sayısız çabalarda bulundu.

 

AKEL ve daha geniş anlamda Kıbrıs Halk Hareketi ile yakın ilişkileri olan de Mikis Theodorakis 1965 yılında Kıbrıs Halk Hareketi’nin İngiliz üslerine karşı düzenlediği muhteşem yürüyüşlere katıldı. 1974 trajedisinin hemen ardından Kıbrıs halkının acılarını paylaşan ilk sanatçılardan biri sanatçı ve AKEL’in düzenlediği konserlere katıldı. 1995, 1999 ve 2005 yıllarında Kıbrıs’ta barış ve yeniden birleşme konserlerinde, savaşa ve emperyalizme karşı yürüyüşlerde yer aldı.

 

AKEL Merkez Komitesi, dünya kültürüne önemli katkılarından, yurdumuz Kıbrıs ve tüm dünya için verdiği mücadelelerden dolayı bir takdirlerini ifade etmenin bir göstergesi olarak, 11 Ekim 2005’te KKP-AKEL’in 80. Yıldönümü ve Kültür Ödülü’nü Mikis Theodorakis’e verdi. Ayrıca “Tefkros Anthias- Thodosis Pieridis” Kültür Ödülü’ne layık görülen ilk Kıbrıslı olmayan kültür insanı oldu.

 

Mikis Theodorakis, AKEL’in ve Kıbrıs Halk Hareketi tarihinin bir parçasıdır.

 

Şarkıları, manevi mirası ve mücadeleleriyle sonsuza dek yanımızda olacak olan Mikis Theodorakis’in ailesine en derin taziyelerimizi sunar, tüm sevenlerine baş sağlığı dileriz.

PREV

Cumhurbaşkanı Anastasiadis güvenilirliğinin son kırıntılarını da yok ediyor

NEXT

Eğitim Bakanlığı Öğretim Yılına Bu Yıl Da Hazırlıksız Yakalandı