Home  |  Meclis   |  Milletvekilleri  |  Aristos Damianu

Aristos Damianu

Lefkoşa Milletvekili

Τηλ:   22407249
email: adamianou@parliament.cy

Twitter: @AristosDamianou

Facebook: Άριστος Δαμιανού (Aristos Damianou)

Aristos Damianu 1972’de Mağusa’da doğdu. Lefkoşa’da ikamet etmektedir. Stavri Kalapsidiotu ile evlidir ve bir çocukları vardır.

Hukuk öğrenimini Middlesex Üniversitesi’nde aldıktan sonra yüksek lisansını Londra Üniversitesi Uluslararası Kamu Hukuku alanında tamamladı. Avukat ve hukuk danışmanı olarak çalışmaktadır.

PEOM, EDON Mağusa, AKEL Britanya Örgütü’nde kadro, İngiltere DİKFA-Proodeftiki Başkanı, Birleşik Krallık EFEK kurucu üyesi, EDON Merkez ve Yürütme Konseyleri üyesi, EDON Lefkoşa İlçe Örgütü Uluslararası İlişkiler Sorumlusu ve Sekreterya Üyesi, EDON Dışilişkiler Sorumlusu, Güvenlil ve Garantiler Çalışma Grubu üyesi olarak da görevlerde bulunan Damianu, 1988’de AKEL üyesi oldu ve 2005’te AKEL Merkez Komitesi üyeliğine, 2015’te Politbüro üyeliğine seçildi. Merkez Komitesi Hukuk Bürosu Sorumlusu, Kıbrıs Bürosu, Basın Bürosu üyesi, AKEL Lefkoşa İlçe Komitesi üyesi ve Akropoli-Dasupoli Bileşik Komite üyesidir.

Damianu 2011 ve 2016’da AKEL Sol Yeni Güçler Lefkoşa milletvekili seçildi. Meclis’in Hukuk, Kurumlar ve Değerler, Maliye, Avrupa ve Dış İlişkiler komitelerinde yer almakta, Avrupa Birliği Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikası Parlamentolar Arası Konferans’ta Temsilciler Meclisi’ni temsil etmektedir.