Home  |  Açıklamalar   |  Limasol Genel Hastanesi ve Alman Onkoloji Merkezi’ne AKEL heyetinin ziyareti

Limasol Genel Hastanesi ve Alman Onkoloji Merkezi’ne AKEL heyetinin ziyareti

 

AKEL Meclis Sözcüsü Yorgos Lukaidis başkanlığındaki AKEL heyeti geçtiğimiz günlerde Limasol Genel Hastanesi’ni ve Alman Onkoloji Merkezi’ni ziyaret etti. AKEL Limasol İlçe Sekreteri Yorgos T. Yeorgiu, AKEL Milletvekili ve Meclis Çalışma, Refah ve Sosyal Sigortalar Komitesi Başkanı Andros Kafkalyas, Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği adayı Melani Stelyu ile AKEL Limasol İlçe Komitesi’nden Stefanos Stefanu ve Mihalis Sokratus’un da içerisinde yer aldıkları heyetin Limasol Genel Hastanesi ziyareti sırasında, Limasol bölgesinin en büyük devlet hastanesi olan ve otuz yıldır faaliyet gösteren bu hastanenin genel modernizasyon ve genişletilme gereksiniminin yanı sıra kamu sağlık sektörünün sorunları bir kez daha yerinde gözlemlendi.

 

Kamu alanındaki reform çerçevesinde sağlık sektörüyle ilgili 2016 anlaşmasının içi boş bir belge olarak kalmış olduğuna ve bu alandaki mevcut durumun Sağlık Bakanlığı’nı ve Devlet Sağlık Hizmetleri Organizasyonu’nu çoktan alarma geçirmesi gerektiğine işaret eden AKEL heyeti, devlet hastanelerinde ciddi bir iyileştirme ve modernizasyon eksikliğinden malum neoliberal çevrelerin istifade ederek, bu alanda özelleştirmeleri yoğunlaştırma tehlikesinin her geçen gün daha da attığını ifade etti. Heyet, hastanenin Acil Servisi için Cumhurbaşkanı Hristodulidis’in geçen yıl verdiği sözün bile bir yıl sonra hayata geçirilmemiş olmasının bu durumun net bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

 

Daha sonra tıbbi araştırmalara odaklanan Alman Onkoloji Merkezi’ne geçen heyet, Tıp Konseyi Direktörü Profesör Nikos Zamboğlu ile görüştü ve çeşitli uzmanlık alanlarını da kapsayacak şekilde tıbbi hizmetlerin genişletilmesi hakkında bilgiler aldı. Ziyaret sırasında, Alman Onkoloji Merkezi’nin altı yıldır sürdürdüğü faaliyetleri çerçevesinde hem doktorların hem de diğer sağlık personelinin yanı sıra tesislerde de gelişimi başardığı ve Genel Sağlık Sistemi GESY aracılığıyla tüm topluma üst düzeyde hizmetler sumaya devam ettiği de kaydedildi.

 

AKEL’in topluma ve ülkemize hizmet etme hedefiyle ve hem yaratıcı hem de verimli bir muhalefet anlayışıyla kamu halk sağlığı ile ilgili gözlem, görüş ve önerilerini Cumhurbaşkanı’na, Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu’na ve Sağlık Sigortası Kurumu’na ilettiğini AKEL heyeti yaptığı görüşmelerde dile getirdi.

PREV

Enerji alanındaki pahalılık tüketicilerin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin belini büktü

NEXT

AKEL enerji şirketlerinin elde ettikleri aşırı kârların vergilendirilmesi yönünde hükümete çağrıda bulunmaktadır