Home  |  Açıklamalar   |  Kıbrıslıtürk ilerici güçlerin sandıktaki birinciliği umut dolu mesajlar veriyor

Kıbrıslıtürk ilerici güçlerin sandıktaki birinciliği umut dolu mesajlar veriyor

 

Kıbrıstürk yerel yönetimlerinde ilerici partilerin güçlerini önemli oranda arttırmaları önemli ve umut dolu bir mesajdır.

 

En büyük altı şehirden üçü de dahil olmak üzere çoğu Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin çeşitli kazalarda ve Toplumcu Demokrasi Partisi’nin Lefkoşa’da kaydettikleri zaferler önemli başarılardır. Solun küçük partilerinin ve hareketlerinin ilerici adaylara ve aday listelerine verdikleri desteğin bu sonucu daha da güçlendirdiğini belirtmekte fayda vardır. Ayrıca Maraş konusunda uluslararası hukuka saygı çağrısında bulunan güçlerin Mağusa’da kazandıkları zafer de özellikle dikkate değer bir gelişmedir.

 

Bu zafer ilerici güçlerin Türkiye tarafından Kıbrıslıtürklere dayatılan asimilasyon ve boyunduruk altına alma politikalarına karşı direndikleri, Ersin Tatar’a karşı istikrarlı muhalefetlerini sürdürdükleri ve kabul edilemez iki devletli çözüm önerisine karşı Kıbrıs sorununda federal çözümü savundukları bir dönemde gerçekleşmiştir.

 

AKEL, bu sonuçtan dolayı tüm ilerici güçleri tebrik etmekte ve üzerinde anlaşmaya varılmış olan çerçevede en kısa zamanda çözüme ulaşmak hedefiyle müzakerelerin Crans-Montana’da kalınan yerden yeniden başlatılması için ortak mücadelemizi sürdürmemiz gerektiğini vurgulamaktadır.

 

PREV

Artan pahalılığa karşı önlemler alınması şarttır

NEXT

Anastasiadis yozlaşmış olarak nitelendirilmesinden "incinmek" yerine bu kadar çok sayıda çıkar çatışması vakasına karışmasaydı