Home  |  Açıklamalar   |  Kıbrıs Sorunundaki Çıkmaz Aşılmalı

Kıbrıs Sorunundaki Çıkmaz Aşılmalı

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Avrupa Sol Partisi’nin öncülüğünde Atina’da gerçekleştirilen Sol-Yeşil-İlerici Avrupa Forumu çerçevesinde SYRIZA Başkanı Aleksis Çipras ile bir araya geldi. Görüşmede Kıbrıs sorunu, Türk-Yunan ilişkilerinde yaşanan sorunlar ve bölgedeki gelişmelerin yanı sıra Kıbrıs ve Yunanistan’ı ilgilendiren konular da ele alındı. Kıbrıs sorununda yaşanmakta olan kritik dönem ve çıkmazın aşılması gerektiği vurgulanırken, BM kararları çerçevesinde çözümün iki ülkenin önceliği olarak belirlenmesinin gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı. Stefanu ve Çipras Kıbrıs sorununun çözümünün bölge halklarının barış ve istikrar çabalarına da katkıda bulunabileceğinin altını çizdiler. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ihlal eden Türkiye’nin kışkırtıcı ve tehlikeli hareketlerine ilişkin olarak da AB’nin çifte standartlı tavrını sürdürerek önemsiz yaptırımlarla sınırlı kalamayacağı kaydedildi.

 

Ukrayna’da devam eden savaşla ortaya çıkan durum ile özellikle enerji krizi ve başta emek dünyası olmak üzere halklar açısından yol açtığı sonuçlar ele alınarak, pahalılığın önlenmesi ve ülke toplumlarının soluk alabilmeleri için hükümetlerin gerekli önlemleri alma yönünde görev ve sorumluluklarının olduğu dile getirildi.

 

Yapıcı ve dostça görüşmede, iki partinin liderleri halkların karşılaştığı sorunlara dayanışma ve uluslararası hukuka saygı yoluyla çözüm bulunması gerektiği konusunda da geniş bir görüş birliği içerisinde olduklarını ifade ederek, kapitalizmin ve neoliberal politikaların yol açtığı, emekçilerin ve halkların yaşamda kalabilme mücadelesi verdiği mevcut koşullarda solun daha da geniş toplumsal kesimleri kucaklamasının gerektiğine işaret ettiler.

PREV

DİSİ hükümeti eğitim için de tehlikeli

NEXT

2022 Sol-Yeşil-İlerici Avrupa Forumu’na AKEL de katıldı