Home  |  Açıklamalar   |  İlk barikatın açılışının 20.yıldönümü

İlk barikatın açılışının 20.yıldönümü

 

Bugün, Yeşil Hat üzerindeki ilk barikatın açılışının 20. yıldönümü.

 

23 Nisan 2003’te Ledra Palace barikatının açılmasını Kıbrıs sorununun çok arzulanan çözümü izlemediyse de, Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler arasındaki ilişkiler açısından önemli bir gelişmeydi. Aynı zamanda iki toplumun bir arada yaşamasının imkânsız olduğuna dair yılarca kimilerinin dillendirdiği milliyetçi söylemin de büyük ölçüde yenilgiye uğratıldığı tarihi bir andı. Sıradan, halktan insanların ilişkilerinin Kıbrıs sorununda federal bir çözüm için katalizör olabileceğinin de kanıtlandığı bir andı.

 

O zamandan bugüne iki toplumun temasları birçok düzeyde gelişti. İnsan ilişkileri, siyasi temaslar, çalışma ilişkileri, ticaret, iki toplumlu programların geliştirilmesi, çözüm ve yeniden birleşme mücadelesi artık daha önceki olmaktan çıktı.

 

Barikatların açılması tek başına ana bir hedef değil, insanlar arasında temasların daha da geliştirilmesi için geçici bir araçtır. Bu doğrultuda AKEL, Athienu-Lurucina yöresi, Kokkina ve Lefkoşa merkezi gibi bölgelerde yeni barikatların açılmasını talep etmektedir. Aynı zamanda mevcut koşullarda barikatlardan insanların, ürünlerin ve hizmetlerin geçişlerinin kolaylaştırılmasına ilişkin konulara da özel önem verilmelidir.

 

Barikatların açılması Kıbrıs halkının üç temel özgürlüğü (dolaşım, yerleşim ve mülk edinme) adanın tümünde herhangi bir kısıtlama olmaksızın özgürce uygulayacağı bir Kıbrıs için verilen mücadelede sadece geçici bir araçtır.

 

AKEL’e göre, yeni barikatların açılması mücadelesi, Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde barikatların tamamen kaldırılması mücadelesi ile iç içedir.

 

PREV

Araştırma ve İnovasyon alanında Kıbrıs’ın kat etmesi gereken çok yol var

NEXT

AKEL kapsamlı ve sosyal odaklı konut politikası önerisini Larnaka’da gençlerle paylaştı