Home  |  Açıklamalar   |  İktidardaki DİSİ seçim kampanyasına ve parti içi sürtüşmelere ara verip, halkı boğan sorunların çözümüyle ilgilensin

İktidardaki DİSİ seçim kampanyasına ve parti içi sürtüşmelere ara verip, halkı boğan sorunların çözümüyle ilgilensin

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas yaptığı açıklamada, iktidardaki DİSİ’nin seçim kampanyasına ve parti içi sürtüşmelere son verip, zaten sıkıntılarla boğuşan yurttaşları daha da boğan pahalılık karşısında gereken önlemleri alması çağrısında bulundu.

 

Temel ürünlerin fiyatlarındaki yeni artışlara Tüketici Hizmetleri Fiyat Gözlemevi tarafından da işaret edildiğini kaydeden Kukumas, “Ekmekte zam, unda zam, yumurtada zam, şeker ve kahvede zam, tahıllarda ve sebzelerde zam. Temel ürünlerin %60’ında zam. Durum emekçiler, emekliler, sosyal yardım alanlar için kelimenin tam anlamıyla dayanılmaz ve boğucu hale geliyor” diye konuştu.

 

İktidardaki DİSİ’ye seçim kampanyasına ve parti içi sürtüşmelere ara verip, halkı boğan sorunlarla ilgilenmesi çağrısında bulunan Yorgos Kukumas, “Tabii ki mesele başka yerde. Büyük çıkar çevreleriyle çatışmayı istemiyorlar. Bu fiyat artışlarının toplumun geniş bir kesiminin hayatında ne anlama geldiğini anlamıyorlar. Bu yüzden bugüne kadar pahalılık karşısında hiçbir şey yapmadılar ve bu sorunla başa çıkmak için gerçek bir planları da yok” diye sözlerine ekledi.

 

Kukumas AKEL’in acilen uygulanmasını istediği talepleri şöyle sıraladı:

  • Öncelikle halkın pahalılıktan korunması için gerekli önlemler hemen alınmalıdır.
  • Emekçilerin tümünün alım gücünün korunması için Eşel Mobil sisteminin tam olarak uygulanmasına derhal başlanmalıdır.
  • 2014 yılı seviyesinde takılıp kalan ve bu yardımlarla geçinen insanları kelimenin tam anlamıyla yoksulluğa hapseden sosyal yardım ödenekleri bir an önce yeniden düzenlenmelidir.
  • Temel ihtiyaç maddelerinde KDV düşürülmeli ve tavan fiyat uygulanması olanağından yararlanılmalıdır.

 

PREV

63 yaşını dolduran SSK sigortalı emekçilere yapılan bariz haksızlığa bir an önce son verilmelidir

NEXT

Ülkenin Başarısızlıklar Troykasına Değil, İlerici Bir Değişime İhtiyacı Var