Home  |  Açıklamalar   |  Tarım ürünleri ve hayvan yetiştiricilerinin kaderi tüccarların  eline teslim edildi – Kıbrıs Tahıl Komisyonu’nu Hükümet bilinçli olarak kapattı

Tarım ürünleri ve hayvan yetiştiricilerinin kaderi tüccarların  eline teslim edildi – Kıbrıs Tahıl Komisyonu’nu Hükümet bilinçli olarak kapattı

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Anastasiadis-DİSİ hükümetinin Kıbrıs Tahıl Komisyonu’nu bu şekilde kapatmayı seçtiği için düşüş arz eden bir gidişat izlemesine seyirci kaldığının altını çizerek, hükümetin, hayati önem taşıyan tahıl konusunu bazı tüccarların eline teslim etmek için Komisyonu kapattığını söyledi.

 

Anastasiadis-DİSİ hükümetinin bir şeyi kapatmak istediğinde, önce düzgün çalışmamasına izin verip, onu itibarsızlaştırdığını ve sonra da kapattığını belirten Stefanos Stefanu, Kıbrıs Tahıl Komisyonu konusunda da hükümetin kasten yaptığının tam olarak bu olduğuna işaret etti.

 

Tahıl Komisyonu’nun ülkenin tahıl ihtiyacı açısından yeterliliği de sağladığını ve mümkün olan en iyi fiyatları sağlamaya ve bu şekilde hayvan yetiştiricilerine hizmet etmeye çalıştığını hatırlatan Stefanu, şimdi hayvan yetiştiricilerinin hayvanlarına yiyecek aradıklarını ve bulamadıkları için öfkeli olduklarını kaydetti ve tüm bu durum karşısında hükümetin hiçbir şey yapmadığını kaydetti.

 

“Kıbrıs’ta da sözde bir serbest piyasa var, çünkü oligopollerin ve tekellerin kontrolü var” diye konuşan Stefanu, böylesi bir durumda her şey serbest piyasaya bırakıldığında, işlerin daha da zorlaştığını söyledi.

 

Stefanu şu anda yetiştiricilerin kaderinin tüccarların eline teslim edildiğine işaret ederek, “patates yetiştiricilerine giderseniz, başta Hollanda’dan tohum getiren firmalardan bugün nasıl bir tefecilik yaşadıklarını size söylerler” diye konuştu.

 

Pahalılık konusunun küresel boyutlarının da olduğunu, ama hükümetin kararlarıyla ve yaptıklarıyla sorunları daha da ağırlaştırdığının da bir gerçek olduğunu belirten Stefanu, elektrikteki fiyat artışının uluslararası alanda yakıt fiyatları artışından kaynaklandığının gerçeğin yarısı olduğunu, diğer yarısının ise çevreyi kirleten maddeler için bu yıl 200 milyon avro ödendiği olduğunu dile getirdi. Çünkü Anastasiadis-DİSİ hükümetinin 2013’ten beri elektrik üretimi amaçlı doğal gazı getireceğini vaat ettiğini ama bu konuda henüz hiçbir şeyin yapıldığının görülmediğini de sözlerine ekledi.

 

AKEL Genel Sekreteri akaryakıt ve elektrik fiyatlarına ilişkin olarak hükümetin kesinlikle hiçbir şey yapmadığını belirterek, Anastasiadis ve DİSİ’nin iktidarına son verilmesinin gerekliliğini vurguladı.

 

PREV

AKEL Kıbrıs Muhtarlıklar Birliği ile görüştü

NEXT

AKEL ve Halk Hareketi Yoldaş Yannakis Skordis’i hüzünle uğurluyor