Home  |  Açıklamalar   |  Emekçilerin İnsanlık Dışı Koşullarda Uzun Süre Ayakta Çalıştırılmasına Son Verilmesi İçin AKEL’den Öneri

Emekçilerin İnsanlık Dışı Koşullarda Uzun Süre Ayakta Çalıştırılmasına Son Verilmesi İçin AKEL’den Öneri

 

Emekçiler robot değildir. Bazı işverenler bunu anlamıyorsa, biz onları bunu anlamak zorunda bırakacağız

 

“Fırınlarda ve mağazalarda her gün çok sayıda emekçinin saatlerce oturmaksızın, ayakta çalıştığını görüyoruz. Fırınlar, manavlar, süpermarketler, alışveriş merkezleri, giyim, ayakkabı, kozmetik mağazaları gibi pek çok işyerinde binlerce emekçinin hatta yaptıkları işin doğası gerektirmediğinde dahi işverenlerinden çalışma saatleri boyunca oturmamaları yönünde katı emirler aldıkları gizli kalan ve bilinmeyen bir gerçek değildir” diye konuşan AKEL Milletvekili Yorgos Kukumas bu uygulamanın Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Örgütü’nün özel bir raporunda da belgelendiği üzere, emekçilerin her gün işlerinde zorluklar, kas-iskelet sistemi hastalıkları ve romatizma gibi ciddi sağlık sorunları yaşamalarına yol açan insanlık dışı bir işveren uygulaması olduğunu vurguladı.

 

Kukumas AKEL’in girişimiyle Meclis Çalışma Komitesi’nde görüşülmesine başlanan iki yasa önerisinde hiçbir çalışanın uzun süre ve kesintisiz olarak ayakta durmaya zorlanmayacağı şekilde işverenlere çalışma sürelerin düzenlemeleri yükümlülüğünün getirildiğini dile getirdi.

 

Böyle bir mevzuata ihtiyaç olmadığını düşünen işverenlerin ve özellikle de Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’nın AKEL’in önerilerine karşı çıktığını söyleyen Yorgos Kukumas Çalışma Bakanlığı’nın ise kendi yasa tasarısını sunma amacıyla süre istediğini belirterek, “İki aylık bir süre verdik. AKEL, her halükârda emekçileri uzun süreli ve kesintisiz mesaiden korumak için gerekli yasanın yazdan önce çıkarılması gerektiğinin altını çiziyor. Konuyu karar alınması için Meclis’e getireceğiz” dedi.

 

AKEL Milletvekili Yorgos Kukumas “Mesajımız çok net: Emekçiler robot değildir. Bazı işverenler bunu anlamıyorsa, biz onları bunu anlamak zorunda bırakacağız” diye konuştu.

 

25.04.2023

PREV

Kötü durumdaki mülteci apartmanlarının yeniden inşa planının iyileştirilmesi için AKEL somut öneriler sunacak

NEXT

AKEL ve CTP tematik Çalışma Grupları oluşturuyor