Home  |  Konuşmalar   |  EDON’un 29. Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

EDON’un 29. Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

Bu yıl da, bir EDON festivalinde daha Mağusa Kapısı yaşam, direniş ve mücadele mesajlarıyla doluyor. Gelecek için umutlarla doluyor. Kıbrıs’ın ve dünyanın daha iyi bir geleceğe sahip olması için verilen mücadele söz ve müziklere bürünüyor.

Ancak EDON festivalleri sadece müzik değildir. Festivale katılımlarından dolayı yürekten teşekkür ettiğimiz değerli sanatçılarla sadece bir araya gelmekten de ibaret değildir. Festival alanının her köşesi düşünceler, görüşlerle doludur. Bu alan öğrenci gençliği, emekçi gençliği, büyük-küçük herkesi ilgilendiren meselelerle ilgili düşüncelerin özgürce ele alınıp, tartışıldığı bir alandır. Tiyatro oyunlarının ve şarkıların sahnelendiği, tartışma panellerinin gerçekleştirildiği, halk geleneklerinin canlandırıldığı, dokümanterlerin gösterildiği, amatör ve profesyonel grupların sahne aldığı ve daha pek çok faaliyetin yaşama geçirildiği bir alandır. Her yıl daha kitlesel, daha zengin bir festivali organize etme başarısını kaydettikleri için EDON’cuların hepsini ve tek, tek her birini yürekten tebrik ediyoruz.

Siz, hakları için mücadele eden genç nesilsiniz. Daha iyi bir gelecek için mücadele eden nesilsiniz. Kriz koşullarında hakları daraltılan ve belirsizlik içerisinde yaşama durumunda bırakılan nesilsiniz. Ama siz boyun eğmiyorsunuz! Yurdunuzun geleceği için, kendi geleceğiniz için mücadele ediyorsunuz. Bugünlerinizi yakan, gelecek için rüyalarınızı yerle bir eden politikalara karşı direniyorsunuz. Neofaşizm canavarı karşısında mücadele edip, neofaşizme geçit vermemek için direniyorsunuz. Kıbrıslıtürk gençlerle birlikte yolu açarak, barışçıl ortak geleceğimiz için umutları canlı tutuyorsunuz.

Siz, çürümüş eskiyi yıkıp, yeniyi kurabilecek güçsünüz. Geleceğimizin kapitalizmde değil, yeni bir dünyada, sosyalizmde olduğunu doğrulayan güçsünüz.

Siz, Halk Hareketi’nin en güzel çehresisiniz. Yarınların, daha iyi bir geleceğin güvencesisiniz. Bu ülkede yaşam için, insanlık onuru için, demokrasi için mücadeleler veren ve vermeye devam eden halkın öncü gücü için, bu yıl 90. yılını dolduran KKP-AKEL için onur kaynağısınız.

Darbe ve istilanın yol açtığı yıkımın ve yıkıntıların üzerinde umudu inşa eden, eğitim ve kültür dernekleriyle emekçilere yeni bir dünya perspektifini sunan, kültür ve sanat insanlarına açtığınız mücadele yolunda onlarla birlikte ilerleyen, emekçilere, gençlere talepleri için mücadele yolunu gösteren siyasal güç için onur kaynağısınız. Sizler bu gücün devamısınız. Yollarda, okullarda, üniversitelerde, işyerlerinde, yaşamın her alanında mücadele sürdüğü sürece rüyaların, umutların yok edilemeyeceğinin canlı kanıtısınız. İşte bu gençlikle, EDON gençliğiyle gurur duyuyoruz.

 

Yaşasın EDON’un 29. Festivali!

Yaşasın EDON!

PREV

Tefkros Athias – Thodosis Pieridis Kültür Ödülü Töreninde AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

NEXT

Kara yıldönümleri vesilesiyle gerçekleştirilen etkinlikte AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma