Home  |  Açıklamalar   |  DİKO ve EDEK’in “Griva Müzesi”ne destek vermelerinin hiçbir mazereti olamaz

DİKO ve EDEK’in “Griva Müzesi”ne destek vermelerinin hiçbir mazereti olamaz

 

“Grivas Müzesi”nin oluşturulmasına ve Grivas Vakfı’na yapılan bağışlara DİKO ve EDEK’in destek vermelerinin hiçbir gerekçesi yoktur. ELAM’ın da yanında olduğu DİSİ hükümeti “Grivas Müzesi” için Meclis’in onayını alma hedefiyle iki yıldır uğraşıyordu ve nihayet Meclis Maliye Komisyonu’nda DİKO ve EDEK’in bu konuda tutumlarını değiştirmeleriyle bunu başardı.

 

  • Aralık 2021’de AKEL’in önerisinin DİKO, EDEK, DİPA ve Ekologlar Hareketi tarafından desteklenmesiyle Azina evinin “Grivas Müzesi” haline getirilmesi için satın alınmasına ve restorasyonuna yönelik fonun Devlet Bütçesi’nden silindiğini hatırlatırız.

 

  • Haziran 2022’de, Ek Bütçe görüşmeleri sırasında hükümet, “Grivas Müzesi”ne yönelik fonun adını “Kıbrıs’ın Mücadelelerine Hloraka’nın Katkısı Müzesi” olarak değiştirerek Meclis’i kandırmaya çalıştı. Ancak iktidarın bu kandırma hareketi AKEL tarafından tespit edilerek DİKO, EDEK, DİPA ve Ekologlar Hareketi’nin de desteklediği bir değişiklikle bu fon bloke edilerek “Grivas Müzesi” için mali kaynak sağlanması yine engellendi.

 

  • Hükümet geçtiğimiz günlerde tekrar aynı fon konusunu Meclis Maliye Komitesi’ne getirdi. Buna AKEL sert tepki gösterdi ve Maliye Bakanlığı temsilcilerinin de kabul etmek zorunda bırakıldığı bu fonun “Grivas Müzesi” için olduğuna dair herkesi uyardı. Bu nedenle DİKO ve EDEK milletvekilleri neye oy verdiklerini biliyorlardı ve bir açıklama bile yapmadan tutumlarını değiştirip “Grivas Müzesi” için fon ayrılmasını onaylamaları hiç de tesadüf değildir.

 

Neden DİKO ve EDEK artık hükümetin oyunlarına ve Grivas için fon sunulmasına tepki göstermiyor? Geçen Haziran’dan bu yana ne değişti ve şimdi onay vermeye karar verdiler? Değişen tek şey, partilerinin liderliklerinin DİSİ’ci Nikos Hristodulidis’i destekleme kararı almasıdır.

 

Bu partilerin neden kendi tarihlerini bile çiğneyerek tarihsel gerçekleri çarpıtmada DİSİ ile işbirliği yaptıklarını Kıbrıs halkının bilmeye hakkı vardır. AKEL tarafından Meclis’te sunulan soru önergesine Eğitim Bakanı tarafından20 Mart 2022’de verilen cevapta da belirtildiği gibi Anastasiadis-DİSİ hükümetinin son beş yılda Grivas’ın anmaları için 160 bin avrodan fazla para vermiş olması ülkemizin her demokrat insanını öfkelendirmektedir. Böylesi kışkırtıcı hareketler Kıbrıs halkının tarihsel gerçeklerine ve demokrasiye aykırıdır.

 

PREV

AKEL Genel Sekreteri Lefkoşa köylerinden Aredyu, Palehori ve Mitçero’yu ziyaret etti

NEXT

Sadece Kıbrıs’ın kurtuluşu ve yeniden birleşmesiyle halkımız ve yurdumuz için güvenli bir gelecek sağlanabilir