Home  |  Konuşmalar   |  CTP İskele ve AKEL Larnaka İlçe örgütlerinin gerçekleştirdikleri “Kıbrıs’ta Ortak Vatan İçin Ortak Mücadele” konulu etkinlikte Neoklis Silikiotis tarafından yapılan selamlama konuşması

CTP İskele ve AKEL Larnaka İlçe örgütlerinin gerçekleştirdikleri “Kıbrıs’ta Ortak Vatan İçin Ortak Mücadele” konulu etkinlikte Neoklis Silikiotis tarafından yapılan selamlama konuşması

 

26.9.2014

Yurdumuzun ve halkımızın yeniden birleşmesi için istek ve irademizi tekrar güçlü bir şekilde dile getirmek için bugün buradayız. Bugünkü etkinliği gerçekleştirmek için üstlendikleri inisiyatiften dolayı CTP İskele ve AKEL Larnaka İlçe Örgütlerini tebrik etmek istiyorum. Onlar, bu girişimleriyle, yaşayabilir bir çözüm için katkıda bulunabilen güçler olduğumuzu gösteriyorlar. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin ortak vatanı için; birleşik, federal, askersizleştirilmiş ve barış içindeki bir Kıbrıs için mücadelede öncü olan güçler olduğumuzu somut bir biçimde gösteriyorlar.

Şu anda müzakerelerde gelişmelerin iyi olmadığı, gecikme ve güçlüklerin yaşandığı açıkça görülüyor. Güçlüklerin aşılması ve görüşmelerin daha hızlı ilerleyebilmesi için Hristofyas ve Talat arasında varılan görüş birliklerine geri dönmeleri yönünde iki lidere bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.

AKEL olarak, iki toplum arasındaki görüşmeleri destekliyoruz. Kıbrıs sorununun anayasal yanı açısından bulunabilecek ve kabul görecek tek çözümün, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin olacağı; tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası kimliği olacak; iki bölgeli – iki toplumlu federasyona dönüşmesini öngören çözüm olduğunu Kıbrıs içinde ve dışında herkese sürekli olarak tekrar ediyoruz. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal zenginliklerinin barışa, halkımızın kalkınmasına ve refahına yardımcı olacak şekilde değerlendirilmesi gerektiğinde ısrar ediyoruz. Kıbrıs’ta hidrokarbon yataklarının bulunması Kıbrıs sorununun çözümü için, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin sosyal refah içerisindeki bir Kıbrıs’ı inşa edebilmeleri için katalizör olabilir.

AKEL olarak mücadelelerimizi Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin kardeşliği ve yeniden yakınlaşması için verdik. Özgür ve memleketimizin gerçek efendileri olarak, Kıbrıs’ın aynı mahallelerinde tekrar yaşayana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Halkımızın mücadeleleri ve vizyonları hedefine ulaşıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bu hedef de özgürlük, yeniden birleşme, askersizleştirme ve gerçek bağımsızlıktan başka bir şey değildir.

Hak ettiğimiz gelecek, barış içerisindeki bir gelecektir. Faşizmin bayraklarının, tanklarının, tel örgülerinin kesin olarak müzelere kapatılacağı bir gelecektir. Mağusa’nın tekrar yaşam dolu, Lefkoşa’nın bütün olacağı, Rumca ve Türkçe’nin Girne’de, Larnaka’da, Limasol’da ve Baf’ta duyulacağı bir gelecektir. Önümüzdeki yol çetin bir yoldur. Bölen tel örgüler sadece toprak üzerinde değil, insanların beyinlerinde de mevcutlar. Bunun için, görevimiz, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin yeniden yakınlaşmasına yönelik her çabayı desteklemektir.

PREV

AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu: Türkiye, bölge ve yurdumuz

NEXT

Yeni Kıbrıs Partisi’nin 12. Kongresinde AKEL Yeniden Yakınlaşma Bürosu Üyesi İlias Dimitriu tarafından yapılan selamlama konuşması