Home  |  Avrupa Parlamentosu Üyeleri  |  Niyazi Kızılyürek

Niyazi Kızılyürek 1959 yılında Potamya’da doğdu. 1964’ün başlarında toplumlararası çatışmalar nedeniyle ailesi 1974’e kadar göçmen olarak yaşadığı Lurucina’ya taşındı. 1974’ten sonra ailesiyle birlikte Argaki köyüne yerleşti.

Bremen Üniversitesi’nde Sosyal ve Siyasal Bilimler bölümünde yükseköğrenimini tamamladı; yüksek lisansını ve doktora tezini Kıbrıs sorunu üzerine yaptı. 1990 yılında doktor ve Summa Cum Laude unvanıyla mezun oldu.

1995’ten itibaren Kıbrıs Üniversitesi Türk ve Orta Doğu Çalışmaları Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan ve daha sonra Türk Çalışmaları Bölümü Başkanı ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yapan Kızılyürek’in çoğunluğu Kıbrıs sorununu ele alan, çeşitli dillerde 20’den fazla kitabı yayınlandı. Kıbrıs tarihi, milliyetçilik ve çağdaş Türkiye konularında yüzü aşkın bilimsel çalışması yayınlandı.

Yönetmen Panikos Hrisanthu ile birlikte “Duvarımız” adlı belgeseli hazırlayan Kızılyürek, Mihalis Theodoru ile iki dilli (Türkçe ve Yunanca) kitaplar çıkaran Heterotophia’yı kurdu.

Kıbrıs’ta iki toplumun yeniden yakınlaşması ve dostluğu hedefiyle ortaya koyduğu çabalarından dolayı 1997 yılında Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’ne layık görülen Kızılyürek, Kıbrıs’ta barış için bilimsel katkı ve mücadelesi nedeniyle 2006 yılında Fransa devleti tarafından “Akademik Zümrüdüanka Şövalyesi” unvanı ile ödüllendirildi. 2015’ten itibaren Avrupa Kültür Parlamentosu üyesidir.