Home  |  Konuşmalar   |  Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Neoklis Silikiotis’in Konuşması

Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Neoklis Silikiotis’in Konuşması

 

Sevgili yurttaşlar, yoldaşlar,

Önümüzdeki Avrupa Parlamentosu seçimleri Kıbrıs açısından oldukça zor bir dönemde gerçekleştirilecek. Süre giden çıkmazlar Kıbrıs’ta olduğu kadar Avrupa’da da hayal kırıklığına ve ilgisizliğe yol açıyor. Ancak daha da ciddi olan sorun Kıbrıs sorununun içine girdiği durgunluğun milliyetçi güçleri güçlendirmesi ve taksim taraftarlarını işini kolaylaştırmasıdır.

İşgal ve taksimin kalıcılaştığı bu kritik konjonktürde yükümlülüğümüz ve sorumluluğumuz buna dinamik bir biçimde cevap vermektir.

İşgali ortadan kaldıracak, Kıbrıs’ı ve halkımızı yeniden birleştirecek çözüme ulaşmak için özlü müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden derhal yeniden başlamasını talep ettiğimiz mesajını Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler olarak birlikte gönderelim. BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitlikli, iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon çerçevesindeki çözüm.

Bu çetin mücadelede yalnız değiliz!

Kıbrıs sorununa her zaman öncelik veren Avrupa Birleşik Sol Grubu’nun desteği bizimle. Avrupa Birleşik Solu Avrupa’daki istikrarlı müttefikimizdir. Kıbrıs halkının mücadelesiyle her zaman dayanışma içerisindedir ve çözüm yanlısı ilkeler tezleri desteklemektedir.

Avrupa Parlamentosu’nda tam koordinasyon içerisindeyiz ve Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızın toplumsal varlığını tehdit eden tehlikelere birlikte işaret etmekte ve halkımızın çözüm için birlikte mücadele ettiği mesajını vermekteyiz.

  • Nüfus taşınması ve ilhaka yönelik başka hareketler aracılığıyla Kıbrıstürk toplumunun İslamlaştırılması çabalarını kınadık.
  • Kıbrıslıtürklerin siyasi özgürlüklerine ve demokratik haklarına yönelik sürekli ihlalleri Avrupa Komisyonu’na taşıdık.
  • Kıbrıstürk toplumunun desteklenmesine yönelik kaynağın güçlendirilmesini başardık.
  • Barış için mücadele eden Kıbrıslıtürklerin Avrupa yurttaşlık ödülüyle ödüllendirilmesini önererek Kıbrıslıtürklerin mücadelelerinin daha fazla duyulmasına katkıda bulunduk.
  • Kıbrıslıtürk politikacıların ve sendikacıların katılımıyla pek çok iki toplumlu etkinliği ve paneli gerçekleştirerek barış için birlikte mücadele ettiğimiz mesajını gönderdik.
  • Ayrıca Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine Avrupa Parlamentosu’nun desteğini teyit eden önemli kararların benimsenmesini başardık.

Aynı zamanda, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde hidrokarbon yataklarının bulunmasının Kıbrıs sorununun çözümü için katalizör işlevi görmesini ve (Hristofyas-Talat görüş birlikleri temelinde) bütün Kıbrıslıların sosyal refahına ve yurdumuzun ekonomik kalkınmasına ve siyasal gelişimine katkıda bulunmasını sağlamak için mücadeleye devam ediyoruz.

26 Mayıs’ta mücadelemizi daha fazla güçlendirme fırsatını değerlendirmeliyiz.

Sol’un sesini, Kıbrıs halkının sesini güçlendirmeliyiz. Kıbrıs’a ve Avrupa’ya net olarak şu mesajı göndermeliyiz:

Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin ortak mücadelesiyle BAŞARACAĞIZ!


Neoklis Silikiotis Kimdir?

Neoklis Silikiotis 1959’da Limasol’da doğdu. Adula Silikioti ile evli ve bir çocuk babasıdır.

Yükseköğrenimini Almanya’nın Aachen Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği üzerine yaptı.

Öğrencilik yıllarında Aachen Kıbrıslı Öğrenciler Derneği’nin ve daha sonra başkanlığını üstlendiği Almanya’daki Kıbrıslı Öğrenciler Federasyonu’nun kuruluşunda aktif olarak yer aldı. 1988’den 1991’e kadar Kıbrıs Üniversite Öğrenci Birlikleri Federasyonu Genel Sekreteri görevinde bulundu.

1992-1995 yılları arasında EDON Merkez Örgütlenme Sekreteri olan Silikiotis, 1995’ten itibaren AKEL Merkez Komitesi ve 2010’dan itibaren AKEL Politbüro üyesidir. 2013-2015 döneminde AKEL Merkez Komitesi Sekreterya üyesi olan Silikiotis ayrıca AKEL Merkez Komitesi Eğitim Bürosu Sorumlusu ve Kıbrıs Eğitim Konseyi üyesi de oldu.

Tasas Papadopulos hükümetinde İçişleri Bakanlığı ve Dimitris Hristofyas hükümetinde İçişleri Bakanlığı ile Ticaret, Sanayi, Turizm ve Enerji Bakanlığı görevlerinde bulundu. Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı döneminde Enerji, Uluslararası Ticaret ve Rekabet alanlarında AB Bakanlar Konseyi’ne başkanlık etti.

2014 yılından itibaren Avrupa Parlamentosu’nda AKEL-Sol-Yeni Güçler Milletvekilidir ve Avrupa Birleşik Sol /Kuzey Yeşil Sol Grubu’nun Başkan Yardımcısı’dır.

Avrupa Birleşik Sol /Kuzey Yeşil Sol Grubu üyesi ve koordinatörü olarak Avrupa Parlamentosu’nun Enerji, Sanayi ve Araştırma Komitesi’nde ve İstihdam ve Sosyal İşler Komitesi’nde yer almaktadır.

Avrupa Parlamentosu’nun Filistin’le İlişkiler Temsilciliği’nin Başkanı ve Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi’ndeki AB Temsilciliği’nin üyesidir.

PREV

“Kritik Kavşaktaki Avrupa” Konulu Panelde AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Konuşması

NEXT

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Vesilesiyle Gerçekleştirilen Çalışma Kahvaltısında AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Konuşması