Home  |  Açıklamalar   |  Artmaya devam eden pahalılığa karşı hükümet derhal gerekli önlemleri almalıdır

Artmaya devam eden pahalılığa karşı hükümet derhal gerekli önlemleri almalıdır

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu pahalılık sorununa karşı koyulması için derhal önlemler alması gerektiğini vurgulayarak, hükümeti bu yönde harekete geçmeye çağırdı.

 

Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis’e gönderdiği mektubunda Stefanu “Hükümetiniz pahalılığa karşı koyulması hedefiyle uyguladığı destek önlemlerini, özellikle de yakıt ve elektrik için önlemleri sonlandırmaya başladığında, öne sürdüğü temel argüman bunların fiyatlarında bir indirimin olacağı öngörüsüydü” diye hatırlattı. Ancak hükümetin bu öngörüsünün sadece doğrulanmamakla kalmayıp, tam tersine akaryakıt fiyatlarının arttığını ve elektrik fiyatlarında da büyük bir artışın beklendiğine işaret eden Stefanu ayrıca kredi faiz oranlarındaki artışın, başta kredi borcu olan yurttaşlar ve işletmeler olmak üzere, genelde halk üzerinde ek baskıya yol açtığını da kaydetti.

 

AKEL Genel Sekreteri son dönemde tüketimde kaydedilen düşüşün, pahalılık nedeniyle halkın satın alma gücünde yaşanan düşüşle bağlantısız olmadığını da ifade ederek, Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı’nın da kısa bir süre önce belirttiği gibi elektriğin çok pahalı olması nedeniyle ekonomide gelişimin de zorluklarla karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

 

Yaşanan gelişmelerin, destek tedbirlerinin sonlandırılması kararının erken alınmış ve yanlış bir karar olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Stefanu temel ürünlerde pahalılığın artarak devam ettiği koşullarda küçük ve orta ölçekli haneler ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra toplumun kırılgan kesimlerine de öncelik verilerek halkı ve ekonomiyi desteklemeye yönelik tedbirlerin alınması yönünde var olan büyük ihtiyacın bariz bir biçimde göründüğünü de sözlerine ekledi.

 

Stefanu destek önlemleri hakkında AKEL’in uzun süredir sunduğu önerileri Cumhurbaşkanı ile görüşmeye hazır olduklarını belirterek mektubunu tamamladı.

 

PREV

Vatanımızdaki işgali, bölünmeyi, güvensizliği, gerilimleri ve militarizasyonu sona erdirecek olan Kıbrıs sorununun çözümüdür

NEXT

Irkçı histeriyle gerçek sorunlara karşı koyulmaz