Home  |  Konuşmalar   |  AON-EDON’un 70. Kuruluş yıldönümü onuruna gerçekleştirilen konserde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

AON-EDON’un 70. Kuruluş yıldönümü onuruna gerçekleştirilen konserde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

 

AON-EDON’un kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlama etkinliklerinin doruğunu teşkil eden ve her yaştan EDON’cunun, yurdumuzun dünü ile bugününün bir araya geldiği bu geceye bu akşamki etkinlikte bir araya geldik. Bu akşam burada EDON’dan geçen nice nesilleri görüyorum. Bayraklarımızı yükseklere taşıyan eller yıllar içerisinde değişiyor, ancak onların Halk Hareketi içerisinde yer almalarına yol açan düşünceler değişmeksizin, bozulmaksızın var olamaya devam ediyor. Halkımızın hakları için, Kıbrıs ve dünyanın geleceği için bu kesintisiz mücadelede hepimizi birleştiren de işte budur. Bu akşam hepimizi burada bir araya getiren de budur. Bu akşam önemli sanatçıları burada bir araya getiren de budur.

EDON’un kuruluşunun 70. Yıldönümünü kutlamak için bu akşam burada bir araya geldik. EDON tesadüfî, her hangi bir örgüt değildir. EDON, gençliği harekete geçiren güçtür. Hiç abartmaksızın, Kıbrıs’ın her köşesinde öğrencinin, her gencin yakınındaki güçtür. EDON’un 70 yıllık tarihi süreci boyunca kaydettiği başarılar ve kazanımlar hakkında saatlerce konuşabiliriz. EDON’un tarihi ne kadar zenginse, gelecek perspektifi de bir o kadar daha değerlidir. Bu akşam buradaki mevcudiyetinizin verdiği umut da bir o kadar daha değerlidir. Çünkü siz, geleceksiniz! Siz, EDON’cular Kıbrıs gençliğinin en mücadeleci, en coşkulu parçasısınız. Kıbrıs’ın yarını için yolu açan güçsünüz.

Kısa bir süre önce Eğitim Bakanı ile görüşen örgütlü öğrencilerin açıklamasını okudum. Dile getirdikleri meselelerden birine Bakan’ın “bu sizi ilgilendirmez” yanıtını verdiğini şaşırarak gördüm. Biz, ülkemizin genç nesillerinin düşüncelerini, endişelerini ve taleplerini dile getirmesinden gurur duyuyoruz. Ülke gençliğinin, EDON gençliğinin yılmadan, yorulmadan mücadeleye devam etmesinden gurur duyuyoruz. Egemen çevrelerin “Bunlar sizi ilgilendirmez” diyerek gençliği içine hapsetmek istedikleri tuzağa düşmeyen, otoriter tutumlar ve zorluklar karşısında boyun eğmeyen, sahip olduğu değerleri satmayan gençliğimizle gurur duyuyoruz. EDON’un her zaman gençliğe öncü olmaya devam etmesinden gurur duyuyoruz.

EDON büyür, ama yaşlanmaz. EDON okullarda, üniversitelerde, semtlerde, gençliğin olduğu her yerdeki varlığı ve öncülüğüyle Lenin’in şu sözlerini bize hatırlatıyor: “Neslimizin yaşamı babalarımızın neslinin yaşamından daha zor… Kendi sloganlarımızla, sınıfımızın sloganlarıyla mücadele etmeyi öğrendik ve hızla öğreniyoruz. Biz babalarımızdan daha iyi mücadele ediyoruz. Bizim çocuklarımız da bizden daha iyi mücadele edecekler ve kazanacaklar!

Kazanacağız!

Yaşasın EDON!

Yaşasın EDON’un 70 yıllık yaşam ve mücadelesi!

PREV

AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu: “Hedef yurdumuzun kurtuluşu ve yeniden birleşmesi. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin barış içinde bir arada yaşamaları”

NEXT

EDON’un Troodos Gezisi’nde gerçekleştirilen etkinlikte AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma