Home  |  Açıklamalar   |  Akkuyu gibi sismik bir bölgede nükleer santral kurmanın ne kadar tehlikeli olduğunun herkes farkında

Akkuyu gibi sismik bir bölgede nükleer santral kurmanın ne kadar tehlikeli olduğunun herkes farkında

 

 

AKEL Milletvekili ve Meclis Çevre Komisyonu Başkan Yardımcısı Nikos Kettiros yaptığı açıklamada, Meclis Komisyonu’nda Kıbrıs için çok ciddi bir konuyu, Akkuyu’daki Nükleer Santral konusunu konuyu görüştüklerini belirtti.

 

“Akkuyu gibi sismik bir bölgede nükleer santral kurmanın ne kadar tehlikeli olduğunun herkes farkında” diyen Kettiros bu santralin Girne’ye ne kadar yakın olduğunu hatırlattı.

 

Nükleer enerjinin kesinlikle güvenli olmadığını vurgulayan AKEL Milletvekili bu enerjinin aynı zamanda temiz bir enerji kaynağı da olmadığını, nükleer atıklar geri dönüştürülemez olduğundan bunların bertaraf edilme maliyetinin çok büyük olduğunu ve bu nedenle ucuz enerji iddiasının da geçerli olmadığını ifade etti.

 

Olası bir kaza veya sızıntının hem insan sağlığı hem de çevre için yıkıcı sonuçlar doğuracağının altını çizen AKEL Milletvekili Nikos Kettiros nitekim Çernobil ve Fukuşima’da yaşananların bunu bize her gün hatırlattığını da sözlerine ekledi.

 

Akkuyu nükleer santralının Türkiye’de inşa edilen üç santraldan biri olduğuna da işaret eden Kettiros komşu ülkelerin güvenliği açısından bilgi verme yükümlülüğünü Türkiye’nin yerine getirmeyerek ortaya koyduğu tutarsızlığı da kınadı.

 

Bu kadar ciddi bir konuyla ilgilenme konusunda Avrupa Birliği’nin sergilediği isteksizliği de işaret eden Nikos Kettiros, Doğu Akdeniz bölgesinde enerji güvenliğinin sağlanması ve Üye Devletlerin güvenlik hakkını savunulması için Avrupa Birliği’nin ne yapmayı amaçladığı sorusunu AKEL’in 2015’ten beri dönemin yetkili AB Komiseri’ne sorduğunu da belirtti.

 

PREV

Eğitimle ilgili acil ve önemli konuları AKEL her zaman yaratıcı ve yapıcı bir şekilde tartışmaya hazırdır

NEXT

Hayvan dostu bir kültür geliştirmek yerine mahkeme kararları, para cezaları ve ötenazi