Home  |  Konuşmalar   |  AKEL’in 22. Kongresi’nde TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit tarafından yapılan selamlama konuşması

AKEL’in 22. Kongresi’nde TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit tarafından yapılan selamlama konuşması

 

Değerli dostlar, yoldaşlar !
Öncelikle, hepinizi en içten duygularımla selamlarım.
Bilindiği gibi Akdeniz’in incisi, Afrodit’in adası olan Kıbrıs, hepimizin ortak vatanıdır. Atalarımız yüzlerce yıl bu güzel adada birlikte yaşamışlar, birlikte üretmişler, acıları, güzellikleri birlikte paylaşmışlardır.
Ancak yine hepimizin bildiği gibi, Kıbrıs, Ortadoğu’daki petrol kaynaklarının, şimdilerde hidrokarbon yataklarının, doğu ile batı arasındaki tüm kara, hava ve deniz yollarının odak noktasındadır. Bu konumu nedeniyle, emperyalist güçler, ülkemize hep “batmayan uçak gemisi” olarak bakmış ve tarih boyunca hep sahip olmaya çalışmışlardır. Bazen güzellikle, bazen da zorla adamıza sahip olmuşlardır. Ne yazık ki, bu güzel ada İ.Ö. Dokuz Krallık (kimilerine göre Dokuz Cumhuriyet) dönemi dışında hiç bağımsız olmamıştır.
Özellikle son 60 yıldır bu güzel ada, yine emperyalist güçlerin planlarıyla sarsılmış, yurtsever, ilerici ve devrimciler başta olmak üzere, tüm Kıbrıslılar çok acılar çekmiş, hemen hemen herkes acı, kan, gözyaşı ve göç olgularını yaşamış veya bu olgulardan etkilenmiştir. Sonuç olarak ülkemiz 41 yıldır bölünmüş haldedir ve bugüne kadar yapılan tüm çözüm ve barış müzakereleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır.
Artık yeter ! Ortak vatanımızın yeniden birleştirilmesinin zamanı gelmiştir. Bu bağlamda Kıbrıslı Türkler olarak yeni seçtiğimiz liderimiz Sn. Mustafa Akıncı çözüm için büyük bir şanstır. Sn. Akıncı’nın seçilmesinin Kıbrıslı Rumlar arasında da büyük bir memnuniyet yarattığını görmek, bizleri ayrıca mutlu etmektedir.
İşte şimdi, Kıbrıs’taki tüm çözüm ve barış güçleri olarak, ayağa kalkmalı, birlik olmalı ve her iki lidere de yardımcı olarak, yeniden yeşeren çözüm umutlarını kalıcı barışa döndürmeleri için destek olmalıyız.
Sn. Akıncı’nın seçilmesinde büyük pay sahibi bir parti olan TDP olarak, üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız. Bu bağlamda, seçimin hemen ardından değerli dostum, yoldaşım Andros Kiprianu başkanlığındaki AKEL heyeti ile bir araya geldik ve bir “Ortak Çalışma Grubu” oluşturmayı kararlaştırdık. Ortak çalışma grubu geçtiğimiz hafta itibarı ile çalışmalarına başladı. Hemen ardından Gençlik Örgütlerimiz de bir araya gelerek çalışmalara başladı. Her iki parti olarak ortak amacımız, görüşmelerde ele alınan tüm konularla ilgili dokümanları gözden geçirmek, hem liderlere yardımcı olmak, hem de her iki toplumu da bilinçlendirerek çözüme giden yolda daha aktif olmalarını sağlamaktır.
Son olarak, Liderlerin son günlerde yaptığı görüşmeler ve aldıkları kararlarla ilgili olarak da şunu söylemek istiyorum. Yeni kapıların açılması son derece önemlidir. Çünkü Kıbrıslılar bulundukları yer itibarı ile en kısa yerden geçebilmeli ve karşıdaki vatandaşları ile buluşup görüşebilmelidir. Bunun yanı sıra, mobil telefon, elektrik ve diğer konulardaki atılacak adımlar da iletişim ve geleceği inşa etmek açısından son derece önemlidir. Sakın ola, bu gelişmeleri hiç kimse “Liderler Güven Artırıcı Önlemlerle zaman öldürüyor” şeklinde değersizleştirmeye kalkmasın. Evet, asıl olan bütünlüklü çözümdür ve liderler ona ağırlık vermelidir. Ancak, bu durum bazı konuların paralel bir şekilde, teknik masalarda ele alınmasını engellememelidir. Nitekim TDP olarak biz, Maraş ve Hidrokarbon konularının teknik masalarda ele alınmasını ve bütünlüklü çözümden önce anlaşmaya varılması halinde uygulamaya konmasını istiyoruz.

Değerli dostlar, yoldaşlar !
Bu inanç ve düşüncelerle 22. Olağan Kongrenize başarılar diler, üreteceği sonuçların özelde partiniz AKEL, genelde tüm Kıbrıslılar için hayırlı olmasını ve bir sonraki kongrenizin Birleşmiş Ortak Vatan’da yapılmasını temenni eder, hepinizi saygıyla selamlarım.

Yaşasın Barış !

PREV

AKEL’in 22. Kongresi’nde CTP adına Birikim Özgür tarafından yapılan selamlama konuşması

NEXT

AKEL’in 22. Kongresi’nde BKP Genel Başkanı İzzet İzcan tarafından yapılan selamlama konuşması