Home  |  Açıklamalar   |  AKEL Kongresi’nde tüzükte yapılması önerilen temel değişiklikler onaylandı

AKEL Kongresi’nde tüzükte yapılması önerilen temel değişiklikler onaylandı

AKEL Tüzük Kongresi bu sabah saat 9.30’tan itibaren çalışmalarına başladı. Kıbrıs’ın dört bir yanından ve yurt dışındaki parti örgütlerinden seçilen yaklaşık 1000 delegenin katıldığı Kongre’nin açılış konuşmasını yapan AKEL Politbüro üyesi ve Larnaka İlçe Sekreteri Hristalla Andoniu geçtiğimiz haftalarda binlerce AKEL üyesinin katılımıyla parti taban örgütlerinde gerçekleştirilen demokratik diyaloğun ardından yapılan bu Kongre’nin önemine işaret ederek, 100 yıllık tarihi ve Kıbrıs halkı önünde partinin omuzlarındaki sorumluluğu ve görevleri vurguladı.

 

Kongre çerçevesinde İsrail Komünist Partisi Genel Sekreteri Adil Amir, Filistin Halk Partisi Genel Sekreteri Bassam Salhi ve Filistin’in Kıbrıs Büyükelçisi Abdullah Attari’nin video mesajları gösterildi.

 

Kongrenin açılışında konuşan AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu partinin yapısı, işleyişi ve prosedürlerinde değişiklikler yapılması gerektiğinin altını çizerek, AKEL Merkez Komitesi tarafından önerilen temel değişiklikleri sundu. Stefanu partinin ideolojik yönelimi ve karakterini değiştirmeden, AKEL’in faaliyetlerinde yapılacak değişikliklerin yanı sıra partinin dışa açılım ihtiyacının altını çizdi.

 

Daha sonra AKEL Merkez Komitesi ve delegeler tarafından önerilen değişikliklerin her biri ele alınarak gerçekleştirilen diyalog ve tartışma başladı. Tartışmanın ilk bölümünde Merkez Komitesi’nin şu ana önerileri onaylandı:

 

  • Milletvekillerinin ve Avrupa Parlamentosu Milletvekillerinin görev süreleri üçten ikiye düşürülecek.

 

  • AKEL Genel Sekreteri Merkez Komitesi üyeleri yerine, Kongre delegeleri tarafından seçilecek.

 

  • AKEL Merkez Komitesi’nde yer alan profesyonel kadroların oranı azami %40 ile sınırlandırılarak, gönüllü üyelerin oranı arttırılacak.

 

  • Merkez Örgütlenme Sekreteri, İlçe Sekreteri ve İlçe Örgütlenme Sekreteri olan yoldaşlarımızın bu görevlerinin Milletvekilliği, Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı ve İlçe Organizasyon Başkanlığı görevleriyle bağdaşmaz olduğu değerlendirilmesi yapıldı ve böylece partide bu görevlerdeki yoldaşlarımız kamuda yukarıda belirtilen görevleri üstlenmeyecekler.

 

PREV

Genç ebeveynlerin karşılaştıkları sorunlar ve bunlara çözümler üretilmesi amacıyla AKEL’in başlattığı kampanya devam ediyor

NEXT

Kanser geçiren kişilere karşı yapılan ayrımcılığa son verilmesi için AKEL’in ortaya koyduğu girişim sonuç verdi