Home  |  Açıklamalar   |  AKEL Genel Sekreteri Stefanu Andreas Mavroyannis’in adaylığı konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı

AKEL Genel Sekreteri Stefanu Andreas Mavroyannis’in adaylığı konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı

 

Andreas Mavroyannis’in bağımsız adaylığı ve ilerici değişim hakkında bir gazetecinin sorusuna verdiği yanıtta AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, Mavroyannis’in hedeflediği ilerici değişimi adaylık duyurusunda da çok net bir şekilde vurguladığına işaret ederek, “Biz de toplumumuzun ve ülkemizin içerisinde bulunduğu kötü duruma sona son verecek bu ilerici değişimin gerçekleştirilmesini istiyoruz” dedi.

 

Andreas Mavroyannis’in ve AKEL’in çağrısının yurdumuzda ilerici değişimin gerçekleştirilmesi ihtiyacını hisseden siyasi güçlere ve topluma yönelik olduğunu ifade eden Stefanu, “2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hedefimizin bu olduğunu daha başından itibaren söylemiştik” diye ekledi.

 

Andreas Mavroyannis’in bağımsız adaylığını destekleme yönünde AKEL’in yaptığı tercihin daha geniş bir toplumsal ittifak ve beraberlik perspektifine sahip olduğunun da altını çizdi.

 

Andreas Mavroyannis’in Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerecisi olduğuna ilişkin bir soruya yanıtında da Stefanu, Sayın Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı’nda Mavroyannis’in Cumhurbaşkanı’nın müzakerecisi olduğunu ve her Cumhurbaşkanı’nda olduğu gibi, Kıbrıs sorununu müzakerecinin yönetmediğini, Kıbrıs sorunu hakkında Cumhurbaşkanı’nın ve bazen de Ulusal Konsey’in aldığı kararları müzakerecinin kolaylaştırdığını ve öne çıkardığını belirtti.

 

Mühim olanın Kıbrıs sorununda süregiden çıkmazın aşılması ve bunun için de nelerin yapılması gerektiğine bakmak olduğunu söyleyen Stefanos Stefanu, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik dinamizmi yaratabilecek araç ve motivasyonlarla somut inisiyatiflerin üstlenilmesi gerektiği konusunda AKEL’in Mavroyannis ile ortak anlayışa sahip olduğunu tekrar etti.

 

Bu araç ve motivasyonların esas olarak enerji alanında bulunabileceğini ifade eden Stefanu, Ukrayna’daki savaş nedeniyle bu konunun zaten gündemde olduğunu ve bu konuda AKEL’in Cumhurbaşkanı’na sunduğu önerinin bilindiğini söyledi. Stefanos Stefanu “çözüm zemininde ve çerçevesinde istikrarla somut inisiyatifler üstlenerek, çıkmazın aşılması için elimizdeki tüm imkanları değerlendirmeliyiz” dedi.

 

PREV

AKEL Genel Sekreteri Stefanu Bağımlı Bireylerin Yakınları ve Arkadaşları Örgütü’nün temsilcileriyle görüştü

NEXT

Kantara’yla birlikte yüreklerimiz de yanıyor