Home  |  Açıklamalar   |  ΑΚΕL Milletvekili İrini Haralambidu AGİT Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcılığına seçildi

ΑΚΕL Milletvekili İrini Haralambidu AGİT Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcılığına seçildi

AKEL Milletvekili İrini Haralambidu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcılarından biri olarak seçildi. AGİT Parlamenterler Meclisi’nde ilk kez Kıbrıslı bir Milletvekili Başkan Yardımcısı oldu.

 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Meclisi’nin dün gerçekleştirdiği 29. Yıllık Toplantısı Meclis’in yeni yetkililerinin seçilmesi için yapılan gizli oylamayla sona erdi. Haralambidu Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcılarından biri olarak seçildi.

 

Kıbrıs Delegasyonu Başkanı ve AGİT Parlamenterler Meclisi Yolsuzlukla Mücadele Özel Temsilcisi İrini Haralambidu önemli sayıda ülkeden milletvekillerinin desteği için içten teşekkürlerini ifade etti.

 

AGİT Parlamanterler Meclisi Daimi Komitesi’nin Viyana’daki toplantısında yaptığı konuşmada Haralambidu, Kıbrıs’ta meydana gelen feci yangınlara değinerek, bu yangınların söndürülmesinde Kıbrıs’a yardım eden devletlere teşekkürlerini dile getirdi.

 

Kıbrıs sorunuyla ilgili son dönemdeki gelişmelere de değinen İrini Haralambidu Türkiye’nin tahriklerini arttırdığına ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da işgal altındaki bölgeye yapacağı ziyarete işaret etti.

 

Uluslararası toplumun açık çağrılarına rağmen Ankara’nın uluslararası toplumu ve uluslararası meşruiyeti görmezden gelmeye devam ettiğini söyleyen AKEL Milletvekili İrini Haralambidu Türkiye’nin hukuk dışı hareketlerinin BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarına aykırı olduğunu ve Akdeniz bölgesinde güvenlik ve istikrarı etkileyecek son derece tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini vurguladı.

 

Kıbrıs’ın demografik karakterini değiştirme amacıyla işgal altındaki bölgede Türkiye’den gelenlere toplu şekilde “vatandaşlık” verildiği ve buna karşı Kıbrıslıtürklerin yoğun protestolarda bulunduğu hakkında da Daimi Komisyonu bilgilendiren İrini Haralambidu “vatandaşlık” verilmesi konusunu ifşa eden belirli bir gazetenin üç gazetecisini susturma yönünde Türkiye’nin ortaya koyduğu girişime karşı Kıbrıstürk toplumunda yükselen tepkilere de değindi ve Türkiye Delegasyonu Başkanı’nı Ankara’nın sergilediği bu hareketlerin basın özgürlüğüyle ne kadar bağdaştığı sorusuna cevap vermeye çağırdı.

 

PREV

Yangın Mağdurlarına Destek Önlemleri AKEL’in Girişimiyle Meclis’te Görüşülecek

NEXT

Emekçilerin kritik sorunlarına AKEL’den çözüm önerileri